Μία… ενδεκάδα στατιστικά για το Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός

Η… άγνοια νίκης κόντρα στο ΠΟΚ, η 25η ισοπαλία, η «πρώτη» του Πασά, οι… 11 βαθμοί του Καμαρά και το νέο ρεκόρ του Μπλάζιτς.

* Ο Παναιτωλικός αγνοεί τη νίκη για 15ο συνεχόμενο παιχνίδι απέναντι σε ομάδες του ΠΟΚ στα πλαίσια της Α Εθνικής. Έχει 5 ήττες από την ΑΕΚ, 4 ήττες και 1 ισοπαλία από τον Ολυμπιακό, ενώ με τον Παναθηναϊκό έχει 3 ισοπαλίες και 2 ήττες.

* Η ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό είναι η 25η ισοπαλία του Παναιτωλικού στα πλαίσια της Α Εθνικής σε 77 αγώνες.

* Ο Γιάννης Πασάς συμμετείχε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε αγώνα της Σούπερ Λιγκ, ενώ συμμετείχε για πρώτη φορά φέτος σε παιχνίδι του Παναιτωλικού.

* Ο Ολιβιέ Μπουμάλ συμπλήρωσε 10 συμμετοχές στην καριέρα του στην Σούπερ Λιγκ, όλες φέτος με τον Παναιτωλικό.

* Ξεπέρασε τα 2.000 εισιτήρια η διαφορά του Παναιτωλικού με τον ΟΦΗ. Ο Παναιτωλικός κόβει κατά μέσο όρο 5.528 εισιτήρια ανά αγωνιστική, ενώ ο ΟΦΗ 3.408.

* Όπως και φέτος, την περίοδο 1975-1976 το παιχνίδι Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός ήταν κι αυτό το 13ο παιχνίδι της σειράς στην διοργάνωση. Το σκορ τότε βέβαια ήταν εντελώς διαφορετικό (2-3 υπέρ του Παναθηναϊκού), ενώ τελευταίο ματς της χρονιάς ήταν τότε όπως και φέτος το Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός.

* Το γκολ του Τοτσέ ήταν το 20ό γκολ που σημειώνει ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Παναιτωλικό στους 8 αγώνες που βρέθηκαν αντιμέτωπες οι δύο ομάδες.

* Το όνομα του Ανρί Καμαρά συνοδεύει μέχρι στιγμής θετικά αποτελέσματα και βαθμούς για τον Παναιτωλικό. Τρία γκολ και τρεις ασίστ φέτος από τον Σενεγαλέζο έχουν χαρίσει συνολικά 11 βαθμούς στον Παναιτωλικό. Αναλυτικότερα:

Παναιτωλικός – Αστ. Τρίπολης 1-0 (1 ασίστ από Καμαρά)

Κέρκυρα – Παναιτωλικός 2-3 (1 γκολ και 1 ασίστ από Καμαρά)

Παναιτωλικός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-2 (1 γκολ από Καμαρά)

Παναιτωλικός – ΟΦΗ 1-0 (1 ασίστ από Καμαρά)

Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός 1-1 (1 γκολ από Καμαρά)

* Ο Μπάμπης Τεννές έκατσε στον πάγκο του Παναιτωλικού για 15ο εντός έδρας παιχνίδι και συνέχισε την καλή του παρουσία μετρώντας 9 νίκες, 4 ισοπαλίες και μόλις 2 ήττες στο Αγρίνιο.

* Μετά την απουσία του Γιώργου Θεοδωρίδη από το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, ο Καμαρά είναι ο μοναδικός παίκτης του Παναιτωλικού που έχει αγωνιστεί σε όλα τα φετινά ματς της ομάδας.

* Το γκολ του Τζιμπούρ στο Καραϊσκάκη ήταν το τελευταίο γκολ που είχε δεχτεί ο Παναιτωλικός και ο Μπλάζιτς, μέχρι που ήρθε ο Τοτσέ… Ο Μπλάζιτς πάνω που έκλεινε 300 λεπτά συμμετοχής διατηρώντας ανέπαφη την εστία του, δέχτηκε γκολ από τον επιθετικό του Παναθηναϊκού! Το προηγούμενο ρεκόρ του Μπλάζιτς ήταν 240 λεπτά (από το γκολ του Μήτρογλου στο Περιστέρι, μέχρι το γκολ του Βιερίνια στην Τούμπα).