Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Μεγάλη νίκη του ΑΟ Αγρινίου στον Τρίτωνα

Τρίτη εκτός έδρας νίκη για τους Αγρινιώτες

Την τρίτη νίκη του εκτός έδρας και όγδοη συνολικά στην Α2 πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου, κερδίζοντας με 68-54 τον Τρίτωνα.

Απ’ το ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα του Διαμαντάκου μπήκε μπροστά στο σκορ και πήρε διαφορά 11 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Τρίτων μείωσε στους 8 στο ημίχρονο και στους 4 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο ΑΟΑ όμως δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλό του κι έφτασε τη διαφορά στους 15 πόντους στο 35ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 10, όμως οι Αγρινιώτες ανέβασαν ξανά τη διαφορά στα όρια των 15 πόντων φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 68-54.

Δεκάλεπτα: 13-24, 13-10, 16-12, 12-22.
Διαιτητές: Παντελίδης – Μαλαμάς – Τσακαλογιάννης.

ΑΟ Τρίτων (Μιχάλης Μιχελάκος): Κούτουλας 6(1), Γάργαλης 8, Καλαντζής 2, Κόκκαλης 12(1), Παπαρέγκας 5(1), Χανιώτης, Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 2, Σπυριδάκης, Κουκουνιάς 7, Βερτούδος, Στανόγιεβιτς 12.
ΑΟ Αγρινίου (Γιάννης Διαμαντάκος): Καμάρας 5(1), Μπερερής 6, Μιχάλογλου 8(2), Χατζηνικόλας, Φραντσέσκι 13(3), Γκρέκας 8(1), Γιαννακίδης 12(2), Κασσιούμης 6, Σταματογιάννης 9, Ψαράς 1, Σταμίρης, Χρήστου.

Επόμενη αναμέτρηση στις 22 Φεβρουαρίου, στο τοπικό ντέρμπι με τον Χαρίλαο Τρικούπη, στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου.