Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Με πρωταγωνιστή τον Πέδρο, ο Παναιτωλικός πήρε σωτήριο βαθμό με τον Λεβαδειακό

2-2 με δύο γκολ από τον Πορτογάλο – Ισοφάρισε στο 90+14′ ο Παναιτωλικός!

Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στο Αγρίνιο μεταξύ Παναιτωλικού και Λεβαδειακού, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό σε ματς-θρίλερ, το Σάββατο 29 Απριλίου! Ο Ζοάο Πέδρο ήταν ο παίκτης που άλλαξε τις ισορροπίες, αφού με δύο γκολ του ισοφάρισε στο 90+14′ κι έδωσε σπουδαίας σημασίας βαθμό στα «καναρίνια». Ο Νίκας είχε βάλει τον Λεβαδειακό μπροστά με δύο δικά του γκολ (0-2).

Ο Παναιτωλικός μπήκε σχετικά καλά στον αγώνα και προσπαθούσε να αιφνιδιάσει τον Λεβαδειακό. Πριν καλά καλά απειλήσει ουσιαστικά, στο 6ο λεπτό ο Μάρτενσον ανέτρεψε τον Βρακά και -μετά από εξέταση και του VAR- στο 10′ ο Νίκας άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ψυχολογία και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ φτάνοντας κοντά στο 0-2 στο 13′, όταν ο Βρακάς πλάσαρε κι έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού του Ανέστη.

Οι παίκτες του Αναστασίου ανέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα και άρχισαν ν’ απειλούν, αλλά ο Γκροθ απέκρουσε τις όποιες προσπάθειες των Μόρσει (17′), Χουάνπι (27′) και Κολοβού (31′). Λίγο πριν το ημίχρονο, όμως, οι Βοιωτοί με μακρινή μπαλιά βρήκαν ανοιχτή την άμυνα του Παναιτωλικού, ο Γερεμέγιεφ σέντραρε και ο Νίκας με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός ανέβασε τις γραμμές του, ρίσκαρε και στο τέλος δικαιώθηκε. Ο Πέδρο και ο Καρέλης έβαλαν δύσκολα στους αμυντικούς του Λεβαδειακού και οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση. Μέχρι το 60′ δεν είχαν καταφέρει ν’ απειλήσουν, αλλά στη συνέχεια όλα άλλαξαν. Ο Ντίας έκανε τη σέντρα και ο Πέδρο με δύσκολη κεφαλιά μείωσε σε 1-2 μεταθέτοντας το άγχος στους φιλοξενούμενους. Αμέσως μετά λίγο έλειψε να έρθει η ισοφάριση με τον Χουάνπι, αλλά ο Λεβαδειακός ισορρόπησε στη συνέχεια και κρατούσε τη νίκη.

Στο 88′ ο Μπουζούκης έστειλε προειδοποιητική βολή. Στις καθυστερήσεις, λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα (90+7′), ο Μπελμόντ ανέτρεψε τον Μάρτενσον και -μέσω VAR- δόθηκε πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Ζοάο Πέδρο, ο οποίος στο 90+14′ ισοφάρισε εκτελώντας ψύχραιμα το πέναλτι κι έδωσε σπουδαίο βαθμό στην ομάδα του.

Παναιτωλικός: Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον, Στάγιτς, Χουχούμης (67’ Ντουάρτε), Μάρτενσον, Ντίας (80’ Μπουζούκης), Κολοβός (46’ Ζοάο Πέδρο), Χουάνπι, Μόρσεϊ (67’ Σενγκέλια), Καρέλης (80’ Βοΐλης).
Λεβαδειακός: Γκροφ, Τσάπρας, Λιάγκας, Παζ, Βινίσιους (65’ Τζημόπουλος), Χάμοντ (81’ Μπελμόντ), Μεχία, Νίκας, Βρακάς (46’ Σαχπεκίδης), Γιαννιώτας (81’ Παναγιώτου), Γερεμέγεφ (89′ Σακό).