Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Με πολλές αλλαγές ο Παναιτωλικός, ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ με 1-0

Εκτός Κυπέλλου και τυπικά ο Παναιτωλικός

Αγγαρείες… τέλος για τον Παναιτωλικό. Οι Αγρινιώτες έμειναν και τυπικά εκτός Κυπέλλου Ελλάδος, γνωρίζοντας την ήττα από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Τρίτης (9/1). Ο Τίτορμος παρατάχτηκε με πολλές αλλαγές στον αγωνιστικό χώρο και στάθηκε… αξιοπρεπώς σε ένα αδιάφορο ματς για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πάραυτα επικράτησαν με 1-0. Ντεμπούτο με τραυματισμό για τον Κουσιάδη…

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου το πήρε και τυπικά η ΑΕΚ στο ζευγάρι με τον Παναιτωλικό. Η τυπική διαδικασία του αγώνα του ΟΑΚΑ άφηνε την ΑΕΚ αδιάφορη, ενώ ο Παναιτωλικός ήθελε να αφήσει πίσω τις κακές εμφανίσεις των τελευταίων εβδομάδων. Ο Μιχαηλίδης έκανε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα κι έδωσε ευκαιρία σε νεαρούς παίκτες να δείξουν τα προσόντα τους (Κουσιάδης, Γιαννιώτης, Βασιλούδης). Ο άτυχος Κουσιάδης όμως αγωνίστηκε για μόλις 8 λεπτά, αφού τραυματίστηκε σε μία φάση (3′) στην οποία έκανε σπουδαία επέμβαση.

Κακός ρυθμός στον αγώνα

Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό και οι δύο ομάδες έκαναν ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Η ΑΕΚ έχασε βέβαια αρκετές ευκαιρίες για γκολ στην έναρξη του αγώνα. Στο 3ο λεπτό με τον Κλωναρίδη να μην «νικάει» τον Κουσιάδη και με τον Βράνιες στο 4’ να μην σημαδεύει σωστά, αλλά και με τον Γιακουμάκη στο 12’ που επίσης δεν ήταν εύστοχος. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και η επόμενη φάση έγινε στο 31′ με τον Γιακουμάκη να πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Κυριακίδης ήταν σε ετοιμότητα.

Ο Ντίας έχασε την ευκαιρία του αγώνα λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αφού δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Βράνιες και το πλασέ του απέκρουσε με σπουδαία επέμβαση ο Μπάρκας.

Έμπνευση του Μασούντ και 1-0

Στην επανάληψη ο ρυθμός παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία και την κυκλοφορία της μπάλας, χωρίς όμως να απειλεί ιδιαίτερα. Τελικά με εξαιρετική συνεργασία στο 65’, ο Μοράν βρήκε τον Μασούντ και αυτός τον Λόπες, ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0. Στη συνέχεια οι φάσεις που έγιναν ήταν λιγοστές με τον Παναιτωλικό να απειλεί κυρίως με μακρινά σουτ.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)
ΑΕΚ (Χιμένεθ): Μπάρκας, Βράνιες (67’ Τζανετόπουλος), Λαμπρόπουλος, Γιαννούτσος, Γκάλο (81’ Γκάλο), Μοράν, Αίντάρεβιτς, Λόπες, Μασούντ (76’ Αραούχο), Γιακουμάκης, Κλωναρίδης.
Παναιτωλικός (Μιχαηλίδης): Κουσιάδης (8’ Κυριακίδης), Περέιρα, Χαντάκιας, Τσοκάνης, Γιαννιώτης, Μαρινάκης, Μπεχαράνο (46’ Μάρκος Πάουλο), Μπάουκε, Ρόσα (70’ Μοράρ), Βασιλούδης, Ντίας.