Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Με ήττα έκλεισε τις υποχρεώσεις του ο Παναιτωλικός

Ήττα με 3-1 από τον Ιωνικό

Την ήττα με 3-1 γνώρισε από τον Ιωνικό ο Παναιτωλικός, το βράδυ της Κυριακής 15 Μαΐου στη Νίκαια, στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς. Οι δύο ομάδες έπαιζαν για το γόητρο, αλλά ο Ιωνικός ήταν σαφέστατα καλύτερος και δίκαια επικράτησε. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τα playouts με 6 νίκες και 1 ισοπαλία, την ίδια ώρα που ο Παναιτωλικός πέτυχε μόλις 1 νίκη και 2 ισοπαλίες. Ντάλσιο, Τουράμ και Μάντζης τα γκολ για τους γηπεδούχους. Είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Καρέλης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ πριν το δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό, ο Ντάλσιο έπειτα από στημένη μπάλα, πλάσαρε στην κίνηση για το 1-0, με τη μπάλα να περνάει ανάμεσα από πολλά σώματα και να δυσκολεύει τον Ανέστη, που δεν είχε ορατότητα. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και πήραν την κατοχή σταδιακά. Ο Μόρσεϊ δημιουργούσε κινδύνους για την αντίπαλη άμυνα. Ο Βέργος σκόραρε στο 14ο λεπτό, αλλά ήταν οφσάιντ, ενώ ο Μόρσεϊ είχε καλή στιγμή στο 32ο λεπτό. Αντούνες και Λάρσον επίσης έχασαν ευκαιρίες πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Παναιτωλικός επέστρεψε από τα αποδυτήρια με την ίδια… φόρα και ισοφάρισε με τον Καρέλη στο 47′. Ο Αποστολάκης έβγαλε τη σέντρα και ο Έλληνας επιθετικός με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-1.

Η είσοδος του Μάντζη, όμως, άλλαξε τις ισορροπίες στη συνέχεια. Ο Ιωνικός ανέκτησε τον έλεγχο και στο 62′ έφτασε στο 2-1. Ο 31χρονος επιθετικός έστρωσε για τον Τουράμ, ο οποίος κέρδισε τον Ανέστη. Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού απέκρουσε λίγο μετά (68′) σουτ του Κάνιας. Στο 86′ ο Μύγας σέντραρε από δεξιά και ο Μάντζης έκανε το 3-1 με κεφαλιά ψαράκι.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η επιστροφή του Λιάβα μετά από 469 ημέρες.

Ιωνικός (Δ. Σπανός): Χριστοδουλής, Μύγας (90’ Γκοτσούλιας), Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος (90’ Κιάκος), Κάνιας, Ντάλσιο, Πογκοσιάν (61’ Μάντζης), Λένις (90’ Καμπράλ), Τουράμ (84’ Πλατέλλας).
Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον (89’ Μπακαδήμας), Κορνέλιους, Περέιρα, Ντουάρτε (83’ Μπελεβώνης), Μόρσεϊ (89’ Μπαρμπόσα), Φλόρες (83’ Λιάβας), Αντούνες, Νταγκό (46’ Καρέλης), Βέργος.

Ακολουθήστε το agriniovoice.gr στο Google News.