Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Με ισοπαλία έκλεισε τις εντός έδρας υποχρεώσεις του ο Παναιτωλικός

0-0 με τον Βόλο

«Λευκή» ισοπαλία στο Αγρίνιο για Παναιτωλικό και Βόλο (0-0), το βράδυ του Σαββάτου (7/5). Οι Αγρινιώτες, αλλά και οι Βολιώτες, είχαν πολλές χαμένες ευκαιρίες, με το 0-0 να μένει μέχρι τέλους. Ο Παναιτωλικός, μάλιστα, είχε δοκάρι στο 92ο λεπτό. Ο κόσμος της ομάδας χειροκρότησε τους παίκτες μετά το τέλος του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και είχε πολύ καλό ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος του. Ο Παναιτωλικός, βέβαια, έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Κλέιμαν, ο οποίος έσωσε ουκ ολίγες φορές την εστία του, ενώ και ο Τσοκάνης έδιωξε πάνω στη γραμμή τη μπάλα σε φάση του 28ου λεπτού. Η πρώτη φάση έγινε στο 12′, με τον Βέργο να πιάνει κεφαλιά-ψαράκι, αλλά ο Κλέιμαν ήταν έτοιμος κι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 28′ ο Βέργος και πάλι βρέθηκε πλάγια αριστερά, προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Κλέιμαν, ο οποίος αλλοίωσε την πορεία της μπάλας και ο Τσοκάνης έδιωξε πριν αυτή περάσει τη γραμμή. Ο Βέργος απείλησε και πάλι στο 42′, όταν σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο 32χρονος κίπερ έδιωξε και πάλι. Από το 30′ μέχρι το 40′ ήταν το δεκάλεπτο του Βόλου. Ροσέρο (31′), Αλχο (33′), Μεταξάς (35′) και Φαν Βέερτ (40′) είναι ευκαιρία για το 0-1, αλλά αστόχησαν.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δραστήριοι στην αρχή. Ο Ανέστης απέκρουσε δύσκολα σουτ του Μπαριέντος (51′). Στο 58′ ο Παναιτωλικός απείλησε ξανά, αλλά ο Κλέιμαν αντέδρασε και πάλι σωστά. Στη συνέχεια ο Αναστασίου έκανε αλλαγές και από το 65′ και μετά η ομάδα του ήταν κυρίαρχη, με εξαίρεση τη φάση του 78′ όταν ο Φαν Βέερτ έχασε την ευκαιρία για το 0-1. Κάτι ο Κλέιμαν, κάτι τα άσχημα τελειώματα δεν ήρθε κάποιο γκολ για τους Αγρινιώτες, που απείλησαν με Ντουάρτε, Φλόρες, Καρέλη, Βέργο και Νταγκό (έχασε τετ α τετ στο 72′). Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, ο Παναιτωλικός είχε δοκάρι έπειτα από σέντρα-σουτ του Ντουάρτε και παρέμβαση του Γκουλέν.

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης (80′ Λούι), Λάρσον, Αντόυνες, Περειρα – Φλόρες, Μάρτεσον (86′ Μπαρμπόσα), Ντουάρτε, Μπελεβώνης (61′ Καρέλης), Μόρσεϊ (61′ Νταγκό), Βέργος.
Βόλος (Μπράτσος): Κλέιμαν, Σιέλης, Τριανταφύλλου (63′ Ριένστρα), Γκουλέν, Άλχο, Τσοκάνης, Μπεριέντος, Μεταξάς (83′ Λογαράς), Φερνάντες, Ροσέρο, Φαν Βέερτ.