«Λευκή» ισοπαλία με Αστέρα Τρίπολης – Παρέμεινε και τυπικά ο Παναιτωλικός

Εξασφάλισε την παραμονή του ο Παναιτωλικός

Με «σβηστές» μηχανές, Παναιτωλικός και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο «μηδέν» στο Αγρίνιο, το βράδυ του Σαββάτου 16 Απριλίου, σ’ ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες δεν έκαναν ούτε μία μεγάλη φάση στο παιχνίδι και πήραν από έναν βαθμό, ο οποίος, βέβαια, ήταν αρκετός για τον Παναιτωλικό, ώστε να φτάσει και τυπικά στην παραμονή του στην κατηγορία.

Τόσο ο Παναιτωλικός όσο και ο Αστέρας ήθελαν να δείξουν καλύτερο πρόσωπο στο παιχνίδι, σε σχέση με τις πρώτες τους υποχρεώσεις στα playouts. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, μπήκαν πιο δυνατά. Ο Ριέρα είχε δύο καλές φάσεις μέχρι το 13ο λεπτό, αλλά ο Ανέστης είχε απαντήσεις στα σουτ που επιχείρησε ο Ισπανός. Οι παίκτες του Αναστασίου ισορρόπησαν και στο 26′ ο Περέιρα με σουτ απείλησε την εστία του Τσιφτσή. Ο Λούι στο 39′ έβγαλε ωραία σέντρα για τον Βέργο, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά. Το ματς με χαμηλό ρυθμό στη συνέχεια έφτασε στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες είχαν πάνω κάτω την ίδια εικόνα. Ο Αστέρας ήταν ελαφρώς καλύτερος, ενώ ο Παναιτωλικός είχε αποφασίσει να μείνει στα μετόπισθεν, χωρίς να προσπαθεί ιδιαίτερα να επιτεθεί. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Κρέσπι (66′), ενώ μία προβολή του Μπαράλες πέρασε άουτ, σε μία φάση που πάντως φάνηκε να χρησιμοποιεί και το χέρι του. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους φάση στο δεύτερο ημίχρονο στο 85ο λεπτό, με σουτ του Βέργου. Το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Aνέστης, Λούι, Περέιρα, Κορνέλιους, Λάρσον, Αντούνες, Φλόρες, Ντίας (70′ Μπαρμπόσα), Ντουάρτε (82′ Βαρόνε), Μεντόσα (90+5′ Μάρτενσον), Βέργος (90+5′ Μπελεβώνης).
Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Άλβαρες, Πίτσου, Αντζουλάς, Μουνάφο (82′ Ιγκλέσιας), Σανταφέ (46′ Βαλιέντε), Τιλίκα (λ.τ. 32′ Kρεσπί), Ριέρα (64′ Μπαράλες), Σίτο, Μπενίτο (64′ Κανελλοπουλος).