Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Κοιτάει κατάματα τον υποβιβασμό… Ήττα και στον Βόλο

Παρότι προηγήθηκε, ο Παναιτωλικός ηττήθηκε και στον Βόλο

Στους τρεις βαθμούς έπειτα από 10 αγωνιστικές έμεινε ο Παναιτωλικός, που γνώρισε την ήττα και από τον Βόλο, το απόγευμα του Σαββάτου (9/11). Ο Τίτορμος παρότι προηγήθηκε και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 0-1, γνώρισε την ήττα με 3-2, παίζοντας με 10 παίκτες από το 64′ που αποβλήθηκε ο Σιέστεντ. Ο Βόλος κέρδισε μετά από πέντε σερί ήττες παίρνοντας βαθιά ανάσα, την ίδια ώρα που ο Παναιτωλικός κοιτάει κατάματα τον υποβιβασμό, αφού… τον έφτασε και ο Πανιώνιος που κέρδισε εκτός έδρας την Ξάνθη. Σανιά και Αριγίμπι τα γκολ για τον Παναιτωλικό.

Την κατοχή της μπάλας είχαν στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Παναιτωλικού, πραγματοποιώντας ίσως το καλύτερο πρώτο μισό εκτός έδρας. Οι Αγρινιώτες απείλησαν στο 7ο λεπτό με τον Ντίας, αλλά και στο 11ο με τον Ντάλσιο και τον Ταχάρ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν κι έχασαν ευκαιρία στο 13′ με τον Ζοάο να χάνει τετ α τετ με τον Γιαννακόπουλο. Ο Τίτορμος έχοντας τον έλεγχο προσπαθούσε ν’ ανοίξει διαδρόμους και πέτυχε το 0-1 με τον Σανιά να πιάνει ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή.

Στην επανάληψη ο Βόλος έφτασε γρήγορα στο 1-1 (55′) με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ. Αμέσως μετά (61′) ο Μελίσσας έκανε εκπληκτική διπλή επέμβαση στις προσπάθειες των Ντίαζ, Ντάλσιο και στο 64′ αποβλήθηκε ο Σίεστεντ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Βόλος δεν άργησε να πάρει το προβάδισμα, αφού με τον Μάντζη στο 68′ έκανε το 2-1. Ο Τίτορμος ισοφάρισε με τον Αριγίμπι λίγο μετά, αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα κι έφτασαν στο τρίτο τέρμα με τον Γέντρισεκ στο 78′.

ΒΟΛΟΣ: Μελίσσας, Ντεντάκης, Τσίκα, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης (46′ Μάντζης), Τόρες (71′ Μαξ), Μουνίθ, Ζοάο Ράφαελ, Γέντρισεκ.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Γιαννακόπουλος, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Σίεστεντ, Λουσέρο (46′ Μπάλμπι), Ντάλσιο (82′ Ρομάν), Ντίας, Μιμίτο (66′ Τσιγγάρας), Σανιά, Ταχάρ, Αριγίμπι.