Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Κύπελλο: Ο Παναιτωλικός έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους «8»

Ο Ντουάρτε το γκολ για τα «καναρίνια» που δεν ικανοποίησαν με την εμφάνισή τους

Με γκολ του Φεντερίκο Ντουάρτε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τη Νίκη Βόλου στο Πανθεσσαλικό κι έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης. Οι Αγρινιώτες δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους στον αγώνα, που έγινε το μεσημέρι της Τετάρτης (1/12) στο Πανθεσσαλικό, αλλά πήραν σαφές προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς, που θα διεξαχθεί σε τρεις εβδομάδες (21-23 Δεκεμβρίου) στο Αγρίνιο.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα κι έχασαν ορισμένες καλές ευκαιρίες, αλλά η ομάδα του Αναστασίου ήταν αυτή που έφτασε στο γκολ. Στο 44΄ ο Ντουάρτε με σκαστή κεφαλιά νίκησε τον Μπάγιτς, έπειτα από όμορφη σέντρα του Μεντόσα. Λίγο πριν, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Κάσσο, ενώ αμέσως μετά το γκολ ο Τσουκαλάς «άγγιξε» την ισοφάριση με προβολή μέσα στην περιοχή, η οποία έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 52′ με τον Τζιώρα, ο οποίος όμως έφυγε από θέση οφσάιντ και στη συνέχεια οι παίκτες του Αναστασίου έκαναν διαχείριση του σκορ, φτάνοντας στο τελικό 0-1.

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Αλιατίδης (64′ Βασιλείου), Κάσσος, Παναγιωτίδης (87′ Μπάλλας), Μέτσε, Τσουκαλάς (87′ Μπόσιο), Τζοβάρας, Βλαχομήτρος (69′ Μιράντα), Τζιώρας (69′ Τσιμπούκας).
Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ροντρίγκεζ, Λούι, Βργκοτς (46′ Χουχούμης), Αντούνες, Κορνέλιους, Φλόρες, Τσιγγάρας (46΄Μπακαδήμας), Ντουάρτε (84′ Φυτόπουλος), Χρ. Μπελεβώνης (64′ Στ. Μπελεβώνης), Μεντόζα (84′ Μόρσει), Βέργος.