Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Κύπελλο: Επαγγελματική νίκη στην Πάτρα και πρόκριση στους «16»

Ο Βέργος έδωσε τη λύση για τα «καναρίνια» που δεν ενθουσίασαν με την απόδοσή τους

Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου εξασφάλισε ο Παναιτωλικός, κερδίζοντας με 2-1 την Παναχαϊκή στην Πάτρα, την Τετάρτη (27/10). Οι παίκτες του Αναστασίου προηγήθηκαν με τον Καρέλη, ισοφάρισε σε 1-1 ο Παπαχρονόπουλος, ενώ το τελικό 1-2 διαμόρφωσε ο Βέργος.

Ο Παναιτωλικός είχε τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά και προσπαθούσε ν’ απειλήσει τους γηπεδούχους. Στο 20′ κατάφερε να πετύχει το γκολ, με τον Ντουάρτε να βρίσκει όμορφα τον Καρέλη και αυτός, αφού πέρασε τον Αθανασόπουλο, πλάσαρε για το 0-1. Μέχρι το ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι και οι παίκτες των δύο ομάδων δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια κλασική ευκαιρία.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν και ισοφάρισαν με προβολή του Παπαχρονόπουλου στο 48′. Ο Παναιτωλικός ανέκτησε τον έλεγχο, αλλά δεν κατάφερνε ν’ απειλήσει ουσιαστικά, μέχρι που μπήκε στον αγώνα ο Βέργος, που έκανε το 1-2 στο 74′ με ωραία ατομική ενέργεια. Λίγο νωρίτερα (73′) ο Καρέλης είχε απειλήσει, ενώ ο Βργκοτς τραυματίστηκε κι έγινε αλλαγή. Λίγο πριν το φινάλε, ο Ντουάρτε έχασε μοναδική ευκαιρία και το παιχνίδι έληξε 1-2.

Παναχαϊκή: Αθανασόπουλος, Μπελεζάκης, Στασινόπουλος (80′ Στασινόπουλος), Σμίλτος, Σελινιωτάκης, Τεγούσης, Παπαχρονόπουλος (50′ Κωνσταντακόπουλος), Καρακλάγιτς, Αλεξόπουλος, Χαντί (79′ Κυβελίδης), Στεργίδης (74′ Μπουρλάκης).
Παναιτωλικός: Ροντρίγκεζ, Στ. Μπελεβώνης(70′ Βέργος), Μπακαδήμας (59′ Βργκοτς, 69′ Μαλής), Τσιγγαράς, Καρέλης (90′ Χρ. Μπελεβώνης), Αποστολάκης (59′ Λούι), Μόρσεϊ, Φλόρες, Κορνέλιους, Αντούνες, Ντουάρτε,.