Καλή εμφάνιση, αλλά ήττα από τον Ολυμπιακό στο Αγρίνιο

Τέταρτη σερί ήττα για τα «καναρίνια»

Βελτιωμένος αμυντικά παρουσιάστηκε ο Παναιτωλικός κόντρα στον Ολυμπιακό, το βράδυ του Σαββάτου (30/10), στο Αγρίνιο, αλλά το πέναλτι που παραχώρησε ο Μελίσσας «ξεκλείδωσε» τους Αγρινιώτες και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εν τέλει το τρίποντο, με τον Τίτορμο να γνωρίζει την τέταρτη σερί ήττα του στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν σε όλο το παιχνίδι, αλλά το πέναλτι-γκολ του Ελ Αραμπί ήταν αρκετό και καθοριστικό για τη νίκη.

Από το ξεκίνημα του αγώνα, οι πρωταθλητές πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Ο Παναιτωλικός αμυνόταν μαζικά και προσπαθούσε να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Οι παίκτες του Μαρτίνς απείλησαν για πρώτη φορά στο 5ο λεπτό με τον Μασούρα, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι τελικώς έκαναν το 0-1 στο 13ο λεπτό. Από κόρνερ του Λόπες, ο Τικίνιο «νίκησε» τον Κορνέλιους κι έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Αναστασίου, όμως, αντέδρασαν άμεσα και έξι λεπτά μετά (19′) ο Ντουάρτε έφυγε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Βέργο, ο οποίος με πανέμορφη ενέργεια απέφυγε τον Παπασταθόπουλο και ισοφάρισε σε 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και απείλησαν ορισμένες φορές τα καρέ του Μελίσσα, ο οποίος αντέδρασε σωστά σε Τικίνιο (23′), Μασούρα (43′).

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός άλλαξε πρόσωπα και άρχισε να πιέζει για να πετύχει το γκολ της νίκης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο κάτι το ανησυχητικό για τον Μελίσσα, ο οποίος ωστόσο παραχώρησε πέναλτι στο 68′, ανατρέποντας τον Βαλμπουενά. Ο Ελ Αραμπί ανέλαβε την εκτέλεση στο 70′ και έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στα εναπομείναντα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν διαχείριση του σκορ, την ίδια ώρα που ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις και το 1-2 έμεινε μέχρι τέλους.

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Λούι, Μαλής, Κορνέλιους, Αντούνιες, Μπακαδήμας (84′ Καρέλης), Ντουάρτε, Φλόρες, Τσιγγάρας, Μόρσεϊ (76′ Αποστολάκης), Βέργος.
Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά (54′ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (54′ Βαλμπουενά), Α. Καμαρά (90’+5′ Σισέ), Μασούρας, Ρόνι Λόπες (55′ Ελ Αραμπί), Τικίνιο (82′ Κούντε).