Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Ηττήθηκε εύκολα από τον Ολυμπιακό

Φοβήθηκε το παιχνίδι ο Παναιτωλικός και δεν απείλησε τους «ερυθρόλευκους»

Την ήττα γνώρισε από τον Ολυμπιακό ο Παναιτωλικός (0-2) με δύο όμορφα γκολ του Μπιέλ και του Βαλμπουενά στο δεύτερο ημίχρονο, το βράδυ του Σαββάτου 22/10. Οι Αγρινιώτες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν φάσεις, δείχνοντας γι’ ακόμη ένα παιχνίδι ότι έχουν πρόβλημα στην δημιουργία, ιδιαίτερα δε κατά την απουσία του Καρέλη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, με τον Παναιτωλικό να μη μπορεί να περάσει ούτε καν το κέντρο για περισσότερο από ένα τέταρτο. Ο Ολυμπιακός, βέβαια, δεν απείλησε ιδιαίτερα στα πρώτα 45 λεπτά. Η πιο κλασική ευκαιρία έγινε στο 43′ όταν ο Μασούρας βρήκε τον Μπιέλ στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Ισπανός αιφνιδιάστηκε και δεν τελείωσε σωστά τη φάση. Οι παίκτες του Αναστασίου έψαχναν την κόντρα επίθεση, με τον Μόρσεϊ στο 18 να σουτάρει άουτ.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό. Είχε ξανά την κατοχή και στο 50′ προηγήθηκε με τον Μπιέλ να πλασάρει από δύσκολη θέση δεξιά στην περιοχή για το 0-1. Ο Παναιτωλικός συνέχισε πιστός στο πλάνο του και δεν ανέβασε τις γραμμές του, για ν’ απειλήσει. Δεν ρίσκαρε καθόλου σε κανένα σημείο του αγώνα, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έφταναν με αξιώσεις στην περιοχή του Στεργιάκη.

Η ποιότητα του Χάμες έφερε και δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό, καθώς στο 82′ είχε τη μπάλα ανάμεσα σε 4-5 παίκτες του Παναιτωλικού και κατάφερε να βγάλει κάθετη στον Βαλμπουενά, ο οποίος με όμορφη ενέργεια μέσα από την περιοχή ξεμαρκαρίστηκε και πλάσαρε για το 0-2. Ο Γκάρι Ροντρίγες είχε κι αυτός μία ευκαιρία να σκοράρει, αλλά τη σπατάλησε, με αποτέλεσμα το 0-2 να μείνει μέχρι τέλους.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Στεργιάκης, Αποστολάκης (67’ Λιάβας), Κορνέλιους, Μλάντεν (83’ Φλόρες), Χουχούμης, Λάρσον, Μάρτενσον, Χόρχε Ντίας (67’ Ντουάρτε), Κολοβός, Μόρσεϊ (75’ Ζοάο Πέδρο), Σενγκέλια (83’ Χατζηθεοδωρίδης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Άβιλα, Ντόι, Παπασταθόπουλος (72’ Σαμασέκου), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Χάμες Ροντρίγκες (88’ Φορτούνης), Μπιέλ (88’ Γκάρι Ροντρίγκες), Μασούρας (72’ Βαλμπουενά), Μπακαμπού (53’ Ελ Αραμπί).