Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Ήττα στο Περιστέρι, αλλά… τον έσωσε η Λαμία

Εξασφάλισε την παραμονή του ο Παναιτωλικός, παρά την ήττα στο Περιστέρι

Μία ακόμα ήττα γνώρισε ο Παναιτωλικός στην διαδικασία των playouts, αυτή τη φορά στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο (2-0), το βράδυ του Σαββάτου 6 Μαΐου. Τα «καναρίνια» συνέχισαν τις πολύ κακές εμφανίσεις και δεν γλίτωσαν την ήττα παρότι χρειάζονταν βαθμούς. Η παραμονή στην κατηγορία, όμως, καθορίστηκε από το γκολ της Λαμίας κόντρα στον Λεβαδειακό στο 90+3′! Καμαρά και Κλωναρίδης τα γκολ για τον Ατρόμητο, είχε δοκάρι ο Καρέλης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν για πρώτη φορά στο 4ο λεπτό με τον Κωτσόπουλο, ενώ τρία λεπτά μετά ήταν η σειρά του Ρομπάιγ με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση. Ο Παναιτωλικός ισορρόπησε μετά το 15λεπτο και, με τον Μόρσεϊ να είναι αρκετά δραστήριος, άρχισε ν’ απειλεί την αντίπαλη άμυνα, όπως στη φάση του 16′. Ο Ατρόμητος μπορεί να μην απείλησε πολύ στη συνέχεια, αλλά στη μοναδική φάση που του παρουσιάστηκε πέτυχε το 1-0. Ο Κωτσόπουλος έστρωσε στον Κλωναρίδη που έκανε συρτή σέντρα και ο Καμαρά μόνος του στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε.

Ο Παναιτωλικός χρειαζόταν βαθμό ή βαθμούς και αναγκαστικά ανέβασε τις γραμμές του, για να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Ζοάο Πέδρο έφτασε κοντά στο 1-1 στο 54′, ενώ και ο Χουάνπι απείλησε μ’ ένα όμορφο σουτ που έφυγε άουτ. Οι γηπεδούχοι δημιουργούσαν προϋποθέσεις στις αντεπιθέσεις τους και στο 71′ ο Καμαρά έφτασε κοντά στο 0-2, αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναιτωλικός είχε βγει μπροστά προσπαθώντας να πετύχει κάποιο τέρμα, με τον Καρέλη να έχει δοκάρι μετά από φοβερό σουτ. Αμέσως μετά, σε μία από τις πολλές αντεπιθέσεις του Ατρομήτου, ο Γκονζάλες έφτασε κοντά στο 2-0, κάτι που πέτυχε τελικώς ο Κλωναρίδης λίγο μετά.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μπρανέσκου, Κεσχρίντα, Αθανασίου, Μαυρομάτης, Χατζησαΐας, Γκονζάλες, Καμαρά (86’ Φριντγιόνσον), Οικονομίδης (79’ Έρλινγκμαρκ), Κλωναρίδης, Κωτσόπουλος (87’ Τζαβίδας), Ρομπάιγ (67’ Ροτάριου).
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ανέστης, Αποστολάκης (λ.τ. 36’ Ντουάρτε), Λάρσον, Μαλής, Χουχούμης, Μλάντεν, Μπουζούκης (46’ Ντίας), Ξενιτίδης (61’ Κολοβός), Μόρσεϊ (λ.τ. 74’ Καρέλης), Χουάνπι, Πέδρο.

ΦΩΤΟ: ΔΕΡΒΙΣΗΣ