Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Παναιτωλικός: Ήττα στην Ξάνθη με ανατροπή – Την Κυριακή η ρεβάνς του 2-1

Παρ’ ότι προηγήθηκε νωρίς με τον Βέργο… κατάφερε να χάσει

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Παναιτωλικός στην Ξάνθη το απόγευμα της Τετάρτης (26/5), καθώς η τοπική ομάδα ανέτρεψε το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου, φτάνοντας στην επικράτηση με 2-1. Η ρεβάνς του αγώνα της διαδικασίας των μπαράζ θα γίνει την Κυριακή (30/5, 19:30) στο Αγρίνιο. Ο Βέργος (6′) έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, που έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά οι γηπεδούχοι με δύο γκολ στην επανάληψη έφεραν τα πάνω κάτω και πήραν προβάδισμα για τον προβιβασμό τους την επόμενη χρονιά στη SL1. Έμπερτ (53′) και Μικελτάτζε (71′) τα γκολ της νίκης για την Ξάνθη.

Ο Παναιτωλικός ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του ουσιαστικά τελική στον αγώνα. Μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Βέργο. Ο Μπαρμπόσα έκανε βαθιά μπαλιά, ο Ντουάρτε από αριστερά έβγαλε συρτή πάσα παράλληλα προς την εστία και ο Βέργος νίκησε τον Ίτσο. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν σχεδόν άμεσα και άρχισαν να πιέζουν ψηλά. Ο Τίτορμος οπισθοχώρησε κι έδινε χώρο στην Ξάνθη.

Οι παίκτες του Τεννέ απειλούσαν κυρίως με τον Παντελιάδη από αριστερά κι έφτασαν κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις (Έμπερτ 39′ και Ντίνας 43′), με τον Κνετ ν’ αποκρούει. Στις καθυστερήσεις, λίγο έλειψε η Ξάνθη να ισοφαρίσει. Ο Έμπερτ εκτέλεσε φάουλ, αλλά ο Τζούρμαν δε μπόρεσε από πολύ πλεονεκτική θέση να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ανατροπή με γρήγορο γκολ στην επανάληψη

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά, θέλοντας να αιφνιδιάσει για ένα δεύτερο γρήγορο γκολ. Ο Ντίας έδωσε στον Βέργο, αλλά αυτός δεν πλάσαρε σωστά και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τις γραμμές τους και βρήκαν την ισοφάριση λίγα λεπτά μετά. Ο Σιατραβάνης βρήκε ακάλυπτο τον Έμπερτ και ο Γερμανός μέσος με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Κνετ κι έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε ν’ ανατρέψουν άμεσα το σκορ, αλλά ο Παπάζογλου απέτυχε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα στην επόμενη φάση. Αμέσως μετά ήταν η σειρά του Βέργου ν’ αστοχήσει σε νέα ευκαιρία, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Η Ξάνθη ήταν καλύτερη και δικαιώθηκε στο 71′. Έπειτα από φάση διαρκείας στην περιοχή του Κνετ, ο Σχρόιγεν έκανε το γύρισμα προς το ύψος της περιοχής και ο Μικελτάτζε με δυνατό σουτ εκτέλεσε τον Αυστριακό τερματοφύλακα. Οι παίκτες του Παναιτωλικού προσπάθησαν ν’ αντιδράσουν χωρίς επιτυχάι, αφού δε μπόρεσαν να δημιουργήσουν πολλές επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα να μείνει το τελικό 2-1. Η Ξάνθη απείλησε και πάλι στο 78′ με τον Βέρκερ, ενώ έχασε ευκαιρίες και στις καθυστερήσεις με Καπνίδι και Στάθη.

Ξάνθη (Τεννές): Ίτσο, Πέτροβιτς (35′ Μικελτάντζε), Βέρκερ, Τζούρμαν, Παντελιάδης, Δημούτσος, Θυμιάνης (70′ Τεσίγια), Ντίνας (70′ Σχρόιεν), Έμπερτ, Σιατραβάνης (87′ Στάθης), Θ. Παπάζογλου (87′ Καπνίδης).
Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Μανθάτης, Καρασαλίδης, Τσότσαλιτς, Περέιρα (86′ Βάντερσον), Ντίας, Εντινγκά (86′ Εντινγκά), Μπαρμπόσα, Μεντόσα (63′ Ταχάρ), Ντουάρτε (73′ Αριγίμπι), Βέργος (73′ Ματσόλα).