Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Ήττα στην Τούμπα για τον αποδεκατισμένο Παναιτωλικό

Ματς ειδικών συνθηκών για τις δύο ομάδες που είχαν πολλές απουσίες – Νίκησε ο «δικέφαλος» με πέναλτι του Κούρτιτς και γκολ του Ζαμπά στις καθυστερήσεις

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Παναιτωλικός από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, το απόγευμα της Τετάρτης (12/1), σε εξ αναβολής παιχνίδι της 16ης Αγωνιστικής. Ο Κούρτιτς έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους με πέναλτι (είχε χάσει άλλο πέναλτι στο πρώτο δεκάλεπτο) και ο Ζαμπά έκανε το 2-0 στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Βέργος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, έχοντας δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Ο Μελίσσας έκανε «δώρο» πέναλτι πριν από την συμπλήρωση των πρώτων δέκα λεπτών, αλλά νίκησε στη συνέχεια τον Κούρτιτς από την «άσπρη» βούλα. Ωστόσο, ο ίδιος παίκτης δεν αστόχησε σε επόμενο πέναλτι στο 29ο λεπτό, μετά από χέρι του Ντουάρτε, κάνοντας το 1-0. Λίγο μετά ο Μελίσσας έκανε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Αουγκούστο, κρατώντας το 1-0.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο ΠΑΟΚ είχε σωστές επιλογές, αλλά οι τελικές επιλογές του παραλίγο να του στοιχίσουν, καθώς ο Παναιτωλικός λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο 52′ με τον Βέργο, αλλά η κεφαλιά του βρήκε στο δοκάρι. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Μελίσσας είπε νέο «όχι», αυτή τη φορά σε πλασέ του Μουργκ. Το παιχνίδι είχε ρυθμό μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, ενώ ο Λέο Ζαμπά έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» στις καθυστερήσει, για το τελικό 2-0.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο (62’ Βιεϊρινια), Κούρτιτς, Τσιγγάρας (70’ Σβαμπ), Αουγκούστο, Μουργκ (70’ Ζαμπά), Μιτρίτσα (77’ Σίντκλεϊ), Σφιντέρσκι (77’ Τσόλακ).
Παναιτωλικός (Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι, Βργκοτς, Μαλής, Κορνέλιους, Φλόρες, Α. Τσιγγάρας (85’ Μπελεβώνης), Μπαρμπόσα (85’ Μόρσεϊ), Ντουάρτε (75’ Καρέλης), Μεντόσα (75’ Μάρτενσον), Βέργος.