Ήττα στην πρεμιέρα των playouts – Σοβαρός τραυματισμός για Μαλή

Ο Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα, αλλά αυτό που τον «πλήγωσε» περισσότερο ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του αρχηγού του

Για τρίτη σερί χρονιά, Παναιτωλικός και Λαμία διασταύρωσαν τα ξίφη τους στην πρεμιέρα των playouts, με το ίδιο αποτέλεσμα! Η Λαμία πέτυχε το «τρία στα τρία», κερδίζοντας αυτή τη φορά με 2-1 στο Αγρίνιο, το βράδυ του Σαββάτου (19/3). Μανούσος και Ελευθεριάδης πέτυχαν τα γκολ για τους φιλοξενούμενους, ενώ μείωσε λίγο πριν το τέλος ο Ντουάρτε με εκπληκτικό σουτ. Ωστόσο, το παιχνίδι αμαυρώθηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του εορτάζοντα Μαλή, ο οποίος αποχώρησε ξεσπώντας σε κλάματα.

Η Λαμία ήθελε περισσότερο τη νίκη και την πέτυχε. Μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι και στα πρώτα 25 λεπτά έδειχνε ότι πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο να απειλεί την εστία του Ανέστη. Η πρώτη καλή φάση σημειώθηκε στο 24′, όταν ο Καραμάνος βγήκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά σούταρε ψηλά άουτ. Κάπου εκεί ο Παναιτωλικός αφυπνίστηκε και απείλησε με Ντουάρτε, Φλόρες, Νταγκό. Στο 30′ ο Τίτορμος είχε τεράστια ευκαιρία με τον Καρέλη, ο οποίος έκλεψε τη μπάλα κι έφυγε μόνος του σε τετ α τετ με τον Σαράνοφ, ο οποίος όμως απέκρουσε το πλασέ του Έλληνα στράικερ.

Στη συνέχεια, σε μία ανύποπτη φάση, ο Αλέξανδρος Μαλής, ανήμερα των γενεθλίων του, έπαθε σοβαρό τραυματισμό στον αχίλλειο, κάτι που «πάγωσε» το γήπεδο, αλλά και τους συμπαίκτες του, ενώ ο ίδιος αποχώρησε κλαίγοντας. Η Λαμία εκμεταλλεύτηκε το σοκ των γηπεδούχων και λίγο πριν το ημίχρονο προηγήθηκε με το Μανούσο, ο οποίος από πολύ πλάγια θέση έκανε το 0-1.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν. Είχαν την κατοχή, πίεζαν τη Λαμία, αλλά δεν απειλούσαν ουσιαστικά καθώς έλειπε η «τελική» πάσα. Έτσι, φτάσαμε στο 77′. Η Λαμία πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Ελευθεριάδη να κάνει εξαιρετική κίνηση και τον Τζανδάρη να δίνει υπέροχη κάθετη πάσα. Πέντε λεπτά μετά, ο Παναιτωλικός βρήκε γκολ με τον Ντουάρτε να δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή, αλλά δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια και η Λαμία πήρε το τρίποντο.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Περέιρα (71′ Αντούνες), Λάρσον, Κορνέλιους, Μαλής (44′ Αποστολάκης), Φλόρες, Μάρτενσον (70′ Μπαρμπόσα), Νταγκό (81′ Μόρσεϊ), Ντουάρτε, Καρέλης (70′ Βέργος), Μεντόσα.
Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Λούκας, Σαραμαντάς, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Μπανγκουρά (46′ Ελευθεριάδης), Ρόμανιτς (85′ Τζανετόπουλος), Μανούσος (63′ Τιρόνε (85′ Προβυδάκης)), Καραμάνος (80′ Βέλλιος).

Ακολουθήστε το agriniovoice.gr στο Google News.