Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Ήττα στην επιστροφή του Δέλλα στον πάγκο

Ελαφρώς βελτιωμένος, αλλά δεν απέφυγε την ήττα

Ελαφρώς βελτιωμένος παρουσιάστηκε ο Παναιτωλικός κόντρα στον Άρη, το απόγευμα της Κυριακής 22 Νοεμβρίου, ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα από τον πρωτοπόρο (μαζί με τον Ολυμπιακό) Άρη. Οι Αγρινιώτες πλήρωσαν ουσιαστικά το λάθος του Μαλή να παραχωρήσει πέναλτι νωρίς στο πρώτο ημίχρονο (το εκτέλεσε εύστοχα ο Γκάμα), αλλά και την αδυναμία τους να σκοράρουν γι’ ακόμη ένα παιχνίδι. Οι παίκτες του Δέλλα πάλεψαν το παιχνίδι, ωστόσο δεν απείλησαν ιδιαίτερα και μοιραία γνώρισαν την ήττα με 1-0 από τους Θεσσαλονικείς.

Ο Άρης μπήκε πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο. Με επιθέσεις από την αριστερή αδύναμη πλευρά του Παναιτωλικού (λόγω Ντάλσιο που δεν είναι ακραίος μπακ), οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για ένα γρήγορο γκολ. Ο Παναιτωλικός απείλησε με Αριγίμπι (7′) και Μάζουρεκ (16′) και οι Θεσσαλονικείς με Μάνο (3′, 9′), για να φτάσουν στο 17ο λεπτό, όταν ο Μάνος ανατράπηκε από τον Μαλή. Ο Μπρούνο Γκάμα ευστόχησε από την άσπρη βούλα κι έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Ο σκόρερ απείλησε ξανά στο 21ο λεπτό και ο Παναιτωλικός έβγαλε αντίδραση μετά το μισάωρο. Ο Αριγίμπι εκτέλεσε φάουλ στο 31′ αλλά ο Σιαμπάνης απέκρουσε, όπως έκανε και με σουτ του Λιάβα στο 40′.

Στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός δεν πατούσε περιοχή εύκολα. Αντιθέτως, ο Άρης απείλησε δύο φορές με τον Γκαρσία (58′, 60′). Από εκεί και πέρα, ο Τίτορμος είχε την κατοχή, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει. Κάποιες στημένες φάσεις δεν ήταν αρκετές για να γίνει τελική και το σκορ παρέμεινε στο 0-1 μέχρι το τέλος.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Μαλής, Ντάλσιο, Τσιγγάρας (76′ Αλβαρες), Ντίας, Μεντόζα (70′ Ντουάρτε), Μάζουρεκ, Αριγίμπι (70′ Βέργος), Αζάντι (61′ Γιάκολις).
ΑΡΗΣ: Σούντγκρεν, Σούντγκρεν, Ροζ, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Ματίγια (86′ Σάσα), Τζέγκο, Ματέο Γκαρσία (65′ Μπερτόλιο), Σίλβα (75′  Μαντσίνι), Μπρούνο Γκάμα, Μάνος (86′ Λόπες).