Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ήττα με κάτω τα χέρια και… μπαράζ για τον Παναιτωλικό

Τρίτη «τριάρα» στα play outs για τον Παναιτωλικό, που γλίτωσε μεν τον απ’ ευθείας υποβιβασμό, οδηγήθηκε στα μπαράζ δε

Τρίτη «τριάρα» σε 6 αγώνες στα play outs για τον Παναιτωλικό, που ηττήθηκε με 3-1 από τον Ατρόμητο στο Αγρίνιο, το Σάββατο 8 Μαΐου. Η νίκη του Βόλου επί της Λάρισας γλίτωσε τον Τίτορμο από τα χειρότερα, αλλά οι Αγρινιώτες οδηγούνται στα μπαράζ, καθώς ο ΟΦΗ κέρδισε τη Λαμία εκτός έδρας και ξέφυγε στο +4, μία αγωνιστική πριν τη λήξη της διαδικασίας. Νωρίς νωρίς έγινε το 0-2 από τους φιλοξενούμενους, βάζοντας τέλος στις ελπίδες της ομάδας του Δέλλα, που δε μπόρεσε ν’ αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Γι’ ακόμα μία φορά, ο Παναιτωλικός δε… μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά, κάτι που το πλήρωσε ξανά. Ο Ατρόμητος άφησε τον έλεγχο της κατοχής στα «καναρίνια», αλλά στις αντεπιθέσεις ήταν «φωτιά». Ο Ραμπέγιο στο 11′ πήρε τη μπάλα απ’ τον Ενσικουλού, απέφυγε τον Μανθάτη και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Λίγο μετά (στο 20’), σε αντεπίθεση, έδωσε στον κενό χώρο για τον Ενσικουλού, που στο τετ α τετ δε δυσκολεύτηκε να «νικήσει» τον Κνετ για το 0-2. Λίγο πριν είχε απειλήσει ο Ντουάρτε με σουτ.

Ο Δέλλας αποφάσισε να ρισκάρει πριν το ημίχρονο, βάζοντας δεύτερο επιθετικό, αλλά το 0-2 δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κρατούσαν μπάλα, έφταναν μέχρι τα καρέ του Θεοδωράκη, αλλά δεν σκόραραν. Ο Βέργος με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ (54′) απείλησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, ενώ Ματσόλα και Ταχάρα είχαν τις δικές τους ευκαιρίες λίγο μετά, με τον Παναιτωλικό να δοκιμάζει με ανορθόδοξο τρόπο την προσέγγιση της περιοχής, καθώς επιχειρούσε συνεχώς γεμίσματα.

Ο Ατρόμητος στο 86′ πήρε πέναλτι, όταν ο Μεντίνα ανέτρεψε τον Γιακουμάκη. Ο Μανούσος εκτέλεσε εύστοχα στο 88′ για το 0-3, ενώ ο Παναιτωλικός μείωσε σε 1-3 από την άσπρη βούλα με τον Ματσόλα, στο 90+1′.

Παναιτωλικός: Κνετ, Μανθάτης (82’ Μεντίνα), Τσότσαλιτς, Καρασαλίδης (62’ Καρέλης), Ντάλσιο, Εντινγκά, Ντίας, Μπαρμπόσα, Μεντόσα (41’ Ματσόλα), Ντουάρτε (62’ Γιάκολις), Βέργος (63’ Ταχάρ).
Ατρόμητος: Θεοδωράκης (90’+6’ Σάλτας), Γκάλο (68’ Κωτσόπουλος), Γούτας, Στρούγγης, Γκαλβάο, Ούμπιδες (64’ Νάτσος), Σάλομον, Μανούσος, Ραμπέγιο (90’+6’ Οικονομίδης), Ενσικουλού (65’ Νταβιώτης), Γιακουμάκης.