Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ήττα από τον ΠΑΟΚ, με παράπονα από τη διαιτησία

0-2 ο ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Παναιτωλικός στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος και μετά την διακοπή για το Μουντιάλ. Τα «καναρίνια» ηττήθηκαν με 0-2 από τον ΠΑΟΚ στην έδρα τους, το βράδυ της Πέμπτης 22 Δεκεμβρίου, έχοντας σοβαρά παράπονα από την διαιτησία του Σιδηρόπουλου. Πολύ καλός τακτικά και αμυντικά ο Τίτορμος, ανεπαρκής ξανά επιθετικά. Ολιβέιρα και Αουγκούστο τα γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι πιέζοντας ψηλά τους παίκτες του Παναιτωλικού. Απείλησε αρχικά με τον Κωνσταντέλια και βρήκε δίχτυα με τον Νάρεϊ (14′), ο οποίος όμως έφυγε (οριακά) από θέση οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν την κατοχή, χωρίς να έχουν ουσία στο παιχνίδι τους, μέχρι το 35ο λεπτό. Κάπου εκεί ο Ολιβέιρα έβαλε δύσκολα στον Ανέστη με όμορφη κίνηση, αλλά ο Έλληνας κίπερ έδιωξε και μετά μπλόκαρε το «ριμπάουντ» του Κωνσταντέλια.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου συνέχισαν να παίζουν κοντά στην περιοχή του Παναιτωλικού, ο Ανέστης όμως είπε «όχι» στον Νάρεϊ (39′) και στον Ζίβκοβιτς (41′). Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45+5′ ο Νάρεϊ εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Ολιβέιρα σκόραρε για το 0-1. Μία φάση, όμως, στην οποία οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για ξεκάθαρο σπρώξιμο/φάουλ του Αουγκούστο στον Κολοβό λίγο πριν την εκτέλεση.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ απείλησε ξανά με Αουγκούστο και Ολιβέιρα, αλλά ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν στο 57′ ο Κοτάρσκι απέκρουσε δύσκολα σουτ του Μάρτενσον, ενώ στη συνέχεια ο Καρέλης δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά προ κενής εστίας. Αμέσως μετά ο ΠΑΟΚ έχασε ευκαιρία με τον Κωνσταντέλια.

Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω. Αρχικά ο Κολοβός για τους γηπεδούχους και μετά ο Νάρεϊ για τους φιλοξενούμενους είχαν από μία ευκαιρία, αλλά ο ΠΑΟΚ «κλείδωσε» τη νίκη του στο 86′. Ο Αουγκούστο έκλεψε τη μπάλα, έκανε το «ένα – δύο» με τον Ζίβκοβιτς και ο Βραζιλιάνος πλάσαρε εύστοχα για το 0-2.

Παναιτωλικός: Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον, Μλάντεν, Χουχούμης, Μάρτενσον (65′ Σενγκέλια), Φλόρες, Ντίας (81′ Ξενιτίδης), Νταγκό, Κολοβός και Καρέλης (81′ Πέδρο).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλεριάκης, Ράφα Σοάρες (88′ Βιεϊρίνια), Αουγκούστο, Σβαμπ (89′ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας, Ελ Καντουρί (19′ λ.τρ. Α. Ζίβκοβιτς), Νάρεϊ (81′ Μουργκ) και Ολιβέιρα (88′ Μπράντον).

Ακολουθήστε το agriniovoice.gr στο Google News.