Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Ισοπαλία στην πρεμιέρα με Αστέρα Τρίπολης (0-0)

Μέτριος στο πρώτο, κακός στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός

Σε «λευκή» ισοπαλία κατέληξε η αναμέτρηση μεταξύ Παναιτωλικού και Αστέρα Τρίπολης (0-0), στην πρεμιέρα της Super League 2021-2022. Το παιχνίδι, που έγινε το Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου στο Αγρίνιο, άνοιξε την αυλαία του πρωταθλήματος, αλλά δεν είχε σκορ. Ο Τίτορμος μπήκε πιο καλά στο χορτάρι και απείλησε μόλις στο 3ο λεπτό με τον Καρέλη να χάνει τετ α τετ, αλλά ο φορ των «καναρινιών» υποδείχτηκε -λανθασμένα- σε θέση οφσάιντ. Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν κι αυτοί, με τον Μπαράλες να παίρνει μέσα στην περιοχή την πρώτη κεφαλιά, αλλά ο Ριέρα δεν κατάφερε να πλασάρει.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να βγει στην κόντρα. Ο Αστέρας δεν δημιουργούσε φάσεις, αν και πατούσε περιοχή μεταξύ 25ου και 35ου λεπτού. Στην αντεπίθεση ο Παναιτωλικός εμφανίστηκε απειλητικός. Στο 18′ ο Μόρσεϊ έκανε ωραία ενέργεια, αλλά τα χάλασε στην τελική πάσα, ενώ στο 40′ ο Καρέλης σούταρε έξω από την περιοχή χωρίς δύναμη και ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε εύκολα.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας πήρε τον καθολικό έλεγχο του ματς. Κρατούσε τη μπάλα με αρκετή ευκολία, την ίδια ώρα που ο Παναιτωλικός έκανε πολλές λάθος πάσες. Στο 50′ λίγο έλειψε να προηγηθούν, αλλά ο Ριέρα πλάσαρε λίγο άουτ έπειτα από όμορφη ενέργεια. Ο Ροντρίγκες απέκρουσε κεφαλιά του Μπαράλες στο 70′, ενώ στο 80′ οι Αρκάδες ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Μαλή. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη, αλλά στις καθυστερήσεις ο Μπαράλες από πλεονεκτική θέση πλάσαρε ψηλά άουτ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ροντρίγκες, Χουχούμης, Κορνέλιους, Μαλής, Λούι, Βαρόνες, Ντίας, Τσιγγάρας, Μεντσόσα, Καρέλης (85’ Χρ. Μπελεβώνης), Μόρσεϊ (74΄Βέργος).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Καρμόνα (88’ Γκόμες), Ατιένθα, Καστάνιο, Αλβαρες, Βαλιέντε, Μουνάφο, Κρέσπι (88’΄Ρούμπεν Γκαρσία), Ριέρα (54’ Καπίγια), Σίτο (73’ Μπενίτο), Μπαράλες.