Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Γκολάρα ο Φλόρες, σκόραρε κι έδωσε ξανά τρίποντο ο Καρέλης

Σπουδαία νίκη του Παναιτωλικού επί του Ατρομήτου

Κόντρα στην παράδοση και το ψυχολογικό βάρος των αγώνων με Ιωνικό και Τρίπολη, ο Παναιτωλικός επικράτησε με 2-1 του Ατρομήτου, κάνοντας σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής του στην κατηγορία. Οι Αγρινιώτες πήραν πολύ μεγάλη «ανάσα» στον βαθμολογικό πίνακα, λίγο πριν τα Χριστούγεννα, κλείνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις τους για το πρωτάθλημα για το 2021. Η γκολάρα του Φλόρες έδωσε το προβάδισμα, ισοφάρισε ο Μαυρομάτης, αλλά ο Καρέλης έδωσε -όπως και στο Βόλο- τη λύση για το γκολ της νίκης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναιτωλικό, καθώς πήρε προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Βέργος με τακουνάκι βρήκε τον Φλόρες μέσα στην περιοχή, ο οποίος με ανάποδο «ψαλίδι» πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ για το 1-0, αιφνιδιάζοντας τους Περιστεριώτες. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο της μπάλας, αλλά δεν έβρισκαν χώρους, για να δημιουργήσουν προβλήματα στον Μελίσσα. Απείλησαν, ωστόσο, στο 36ο λεπτό με μία σέντρα – σουτ του Κουλούρη, ενώ το 1-0 παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Ο Ατρόμητος μπήκε πιο αποφασισμένος στην επανάληψη. Απείλησε με Κουλούρη (49′) και Χαρίση (52′), την ίδια ώρα που ο Παναιτωλικός έδειχνε αγχωμένος. Το 1-1 πέτυχε ο Μαυρομάτης λίγο μετά, στο 56′, με σουτ εντός περιοχής. Ο Τίτορμος ισορρόπησε στη συνέχεια και ο Αναστασίου πέρασε τον Καρέλη, αλλάζοντας σε 4-4-2 τον σχηματισμό του. Αμέσως μετά, ο 29χρονος στράικερ στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα έκανε το 2-1, το οποίο πανηγύρισαν έξαλλα οι Αγρινιώτες.

Ο επιθετικός του Παναιτωλικού βρήκε ξανά δίχτυα στο 81′, αλλά έπειτα από εξέταση της φάσης απ’ τον VAR, το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο Καρέλης πήρε πλεονέκτημα χρησιμοποιώντας το χέρι του.

Το 2-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, καθώς οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμά τους και πήραν μία σημαντική νίκη. Ο Φλόρες, μάλιστα, λίγο έλειψε να κάνει το 3-1 με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης.

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Αποστολάκης, Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης, Αντούνες (75΄Καρέλης), Φλόρες, Μπαρμπόσα (75΄Τσιγγάρας), Ντουάρτε (96΄Περέιρα), Μεντόσα (93΄Λούι), Βέργος.
Ατρόμητος: Πίριτς, Κιβρακίδης, Στρούγγης (46΄ Σπιριντόνοβιτς), Χατζησαϊας, Μαυρομάτης, Καστεγιάνο, Χαρίσης (77΄Νάτσος), Σάλομον, Ντένιτς (86΄Τζαβίδας), Μπεντινέλι (77΄Βασιλαντωνόπουλος), Κουλούρης.