Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Έμειναν στο «μηδέν» Παναιτωλικός και Βόλος

Παράπονα από τους Αγρινιώτες για πέναλτι που δεν δόθηκε στον Καρέλη

Ισοπαλία 0-0 για Παναιτωλικός και Βόλο στο Αγρίνιο, το απόγευμα του Σαββάτου 26 Φεβρουαρίου. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε γενικές γραμμές, είχαν δοκάρι με τον Νταγκό, ευκαιρίες, αλλά και παράπονα για μη καταλόγιση πέναλτι στον Καρέλη. Ο Βόλος είχε κι αυτός δοκάρι, αλλά αμυντικά ήταν πολύ διαβασμένος και κράτησε στο «μηδέν» την ομάδα του Αναστασίου, παίρνοντας τη «λευκή» ισοπαλία. Αποβλήθηκε μετά τη λήξη του αγώνα ο Φερνάντες.

Ο Παναιτωλικός ήταν αρκετά δραστήριος στο πρώτο ημίχρονο. Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα μπόρεσαν ν’ απειλήσουν 2-3 φορές με πιο χαρακτηριστική τη φάση του 10ου λεπτού, όπου το σουτ του Μεντόσα πέρασε λίγο άουτ. Στο 17′ ο Καρέλης είχε τη δική του ευκαιρία, ενώ οι Βολιώτες έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 29′ με τον Ορός, αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε. Ο Παναιτωλικός συνέχισε ν’ απειλεί. Στο 34′ ο Φλόρες σούταρε με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ, ενώ ο Νταγκό είχε δοκάρι στο 41′. Ενδιάμεσα οι Βολιώτες έχασαν σημαντική ευκαιρία με τον Άλχο (37′). Λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου, ο Καρέλης έστειλε τη μπάλα άουτ με κοντινή κεφαλιά.

Στην επανάληψη, Μπαρτόλο και Ρεγκατέν συνεργάστηκαν στο 50’ κι έδωσαν στον Φαν Βέερτ που ξεμαρκαρίστηκε εντός περιοχής, αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε το σουτ του. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη μπάλα, αλλά απείλησαν ξανά μόνο με τον Ντουάρτε στο 72’, αλλά ο Κλέιμαν απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 89’ ο Φαν Βέερτ με προβολή έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ στις καθυστερήσεις ο Χουχούμης ήταν κομβικός σε διπλή ευκαιρία του Βόλου. Λίγο πριν τη λήξη, ο Καρέλης βγήκε στην κόντρα, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.

Παναιτωλικός: Ανέστης, Μάρτενσον, Μεντόσα (83’ Βέργος), Χουχούμης, Μαλής, Κορνέλιους, Καρέλης, Λάρσον, Φλόρες, Νταγκό (73’ Ντίας), Μόρσεϊ (33’ Ντουάρτε).
Βόλος: Κλέιμαν, Αλχο, Ρομέρο, Γκουλέν, Πουρίτα (46’ Ντε Μπαρτόλο), Σοάρες, Τσοκάνης, Ορός (81’ Νίνης), Φερνάντες, Κορέα (46’ Ρεγκατέν), Φαν Βέερτ.