Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Είχαν ευκαιρίες και οι δύο, αλλά Παναιτωλικός και Απόλλων έμειναν στο «μηδέν»

«Λευκή ισοπαλία» για τις δύο ομάδες

Απόλλων και Παναιτωλικός είχαν πολλές ευκαιρίες για ν’ ανοίξουν το σκορ, αλλά τις σπατάλησαν και οι δύο, ως αποτέλεσμα να μείνει το 0-0 μέχρι τέλους. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια, ενώ και Ντίας-Νταγκό έχασαν τα… άχαστα, το απόγευμα του Σαββάτου (12/2) στη Ριζούπολη, όπου ο Παναιτωλικός κατάφερε να μην ηττηθεί και να διατηρήσει τη διαφορά του από την «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Ο Τίτορμος περίμενε τους γηπεδούχους και προσπαθούσε να «χτυπήσει» στην κόντρα με Καρέλη, Ντίας και Νταγκό. Στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου ο Παναιτωλικός πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ντίας, ωστόσο, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε τρεις φορές (12′, 42′ και 44′) σε θέση βολής, δεν τελείωσε σωστά τις φάσεις. Οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ στο 15′ με κεφαλιά του Σίγκνεβιτς, η οποία βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Ανέστη.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε πάλι καλύτερα. Ο Νταγκό στο 49′ πέρασε τον Βέρχουλστ, αλλά άργησε να πλασάρει και κόπηκε. Δύο λεπτά μετά ο κίπερ του Απόλλωνα είπε «όχι» σε σουτ του Νταγκό, ενώ αμέσως μετά (51′) ο Ρόνγκε έδιωξε σε κόρνερ πλασέ του Καρέλη, ο οποίος απείλησε ξανά στο 60′.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους. Ο Τσιλούλης στο 62′ λίγο έλειψε να κάνει το 1-0 και αμέσως μετά ο Μαρτίνες, το σουτ του οποίου βρήκε ο Ανέστης με τη μπάλα να χτυπάει και στο δοκάρι. Στο 77′ ο Ανέστης έβγαλε το τετ α τετ του Τσιλούλη, που απείλησε και με το κεφάλι λίγο μετά. Ο Παναιτωλικός είχε ευκαιρία στο 85′ να κλέψει το ματς, αλλά ο Καρέλης πήγε να σκάψει τον Βέρχουλστ, που βρήκε τη μπάλα και την έδιωξε. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Απόλλων Σμύρνης (Φέστα): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Ντομίνγκες, Ρόνγκε, Βιτλής (46′ Μπαξεβανίδης), Σλίβκα, Τσίμπσαχ (63′ Κάστρο), Παμλίδης (67′ Ντάουντα), Τσιλούλης (83′ Γιαννιώτας), Μαρτίνες, Σίγκνεβιτς (83′ Ιωαννίδης).
Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ανέστης, Μαλής, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Φλόρες, Αντούνες, Μεντόσα (86′ Λούι), Ντάγκο (64′ Βέργος), Ντίας (72′ Μπαρμπόσα), Καρέλης (86′ Βργκοτς).