Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Δύσκολο απόγευμα για Παναιτωλικό, έχασε με 5-1 από τον Άρη

Βαριά ήττα για τα «καναρίνια» που παραχώρησαν 3 (!) πέναλτι στους Θεσσαλονικείς

Βαριά ήττα με 5-1 γνώρισε στη Θεσσαλονίκη ο Παναιτωλικός, το απόγευμα της Κυριακής (24/10). Οι Αγρινιώτες εμφανίστηκαν κάκιστοι γι’ ακόμα ένα παιχνίδι, η αμυντική λειτουργία τους ήταν άθλια και ο Άρης το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Καμαρά, Μπερτόγλιο, Σούντγκρεν, Μπρούνο Γκάμα και Ντιαγέ τα γκολ για τον Άρη. Το «γκολ της τιμής» για τον Παναιτωλικό πέτυχε ο Βέργος με πέναλτι (67′).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και διατήρησαν υψηλά επίπεδα απόδοσης σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Έβγαλαν αρκετές συνεργασίες στην επίθεση, αλλά ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που απείλησε πρώτος. Ο Μόρσει έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά πήγε να τελειώσει ολομόναχος τη φάση, χωρίς επιτυχία, σπαταλώντας μία πολύ καλή ευκαιρία. Αυτό… ξύπνησε τον Άρη, που πήρε τα πάνω του και άρχισε ν’ απειλεί. Ο Λούι ανέτρεψε τον Μπερτόγλιο και ο Καμαρά έβαλε μπροστά στο σκορ τον Άρη (18′).

Η αποχώρηση του Βαρόνε στο μισάωρο ανακάτεψε για τα καλά την τράπουλα του Αναστασίου και άρχισαν τα προβλήματα. Στο 34’ ο Τσιγγάρας γλίστρησε και ο Μπερτόγλιο έπειτα από ωραία συνεργασία με Γκαρσία – Καμαρά έκανε το 2-0. Μόλις τρία λεπτά αργότερα ήρθε και το 3-0. Ο Καμαρά από αριστερά έβγαλε στον Σούντγκρεν, ο οποίος ανενόχλητος «εκτέλεσε» τον Μελίσσα (3-0). Στο 43′, έξι λεπτά μετά, ο Φλόρες έκανε λάθος εντός περιοχής και ο Μπελεβώνης ανέτρεψε τον Μπερτόγλιο. Ο Γκάμα διαμόρφωσε το 4-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Άρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Στο 52′, από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντιαγέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (5-0). Ο Παναιτωλικός μείωσε στο 67′, όταν με τη βοήθεια του VAR ο Κουτσιάτης υπέδειξε πέναλτι. Ο Βέργος ανέλαβε την εκτέλεση και πέτυχε το «γκολ της τιμής» (5-1).

Στο 80′ ο Μελίσσας γλίτωσε την ομάδα του από ένα 6ο γκολ, καθώς έπιασε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Χουάν Ιτούρμπε. Οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες ευκαιρίες με Μαντσίνι και Μάνο, ωστόσο το σκορ παρέμεινε στο 5-1.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Τζέγκο, Ντιαγέ 60’ Λούκας Σάσα), Μπερτόγλιο (59’ Μαντσίνι), Ματέο Γκαρσία (82’ Ματίγια), Μπρούνο Γκάμα (59’ Ιτούρμπε) , Καμαρά (82’ Μάνος).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελισσάς, Λούι (46’ Αποστολάκης), Κορνέλιους, Μαλής (88’ Μπακαδήμας), Αντούνες, Βαρόνε (23’ Μπελεβώνης Χρ.), Φλόρες, Μόρσεϊ, Τσιγγάρας, Ντουάρτε, Βέργος (71’ Καρέλης).