Πέμπτη, 25 Ιουλίου, 2024

Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο ο Παναιτωλικός (1-0 τον Πανθρακικό)

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Παναιτωλικός στο Αγρίνιο το απόγευμα της Κυριακή (13/9) κόντρα στον Πανθρακικό, με τον Μαρκόφσκι να δίνει την λύση στο 22ο λεπτό. Οι παίκτες του Πόντες δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους, αλλά έφτασαν στο πολύτιμο τρίποντο, που τους δίνει εκ νέου χρόνο να βελτιωθούν αγωνιστικά.

Δυνατά μπήκαν στον αγώνα οι δύο ομάδες, παρότι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις εστίες των δύο τερματοφυλάκων. Στο 9ο λεπτό ήρθε η πρώτη φάση με το σουτ του Κουτρομάνου να διώχνει δύσκολα ο Αθανασιάδης και τον Μπεχαράνο να μην μπορεί να πιάσει “γεμάτο” σουτ στην επιστροφή.

Η ομάδα της Κομοτηνής έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ, η μπάλα όμως δεν έκανε το κέφι του Ποτουρίδη. Από την εκτέλεση κόρνερ του Μάρτινς στο 16′, ο Έλληνας αμυντικός έκανε το μονοκόμματο αριστερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά είδε την προσπάθεια του να σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Στεφανάκου. Ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού είχε σωτήρια επέμβαση τρία λεπτά αργότερα σε σουτ του Χαβίτο, ενώ αμέσως μετά ο Πανθρακικός είχε νέα καλή στιγμή, όταν από τη σέντρα του Μάρτινς τρεις παίκτες βρέθηκαν ανενόχλητοι στην περιοχή των γηπεδούχων, αλλά η μπάλα πέρασε απ’ όλους και κατέληξε άουτ.

Στο 22′ ήρθε το γκολ για τον Παναιτωλικό. Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, γυριστή κεφαλιά του Ουάρντα στο πρώτο δοκάρι, ο Αθανασιάδης έκανε ωραία εκτίναξη, αλλά ο Μαρκόφσκι βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με δεξί πλασέ σε άδεια εστία έκανε το 1-0 για τους Αγρινιώτες. Ο Πανθρακικός σταδιακά εμφάνισε προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και δεν μπόρεσε να απειλήσει ξανά έως το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και οι παίκτες των δύο ομάδων έδωσαν έμφαση σε σκληρά μαρκαρίσματα. Ο Παναιτωλικός είχε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς να απειλεί ουσιαστικά, ενώ ο Πανθρακικός δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην κυκλοφορία της μπάλας και δημιουργίας καταστάσεων που θα του επέτρεπαν να φτάσει στην ισοφάριση. Οι γηπεδούχοι είχαν 2-3 καλές στιγμές για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα αλλά δεν τα κατάφεραν. Τίποτα δεν άλλαξε έως τη λήξη, με τους Αγρινιώτες να φτάνουν στο δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο.

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (ΕΠΣ Αθηνών)
Παναιτωλικός (Πόντες): Στεφανάκος, Κουτρομάνος, Κέβιν, Κούσας, Κάπελ, Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόβσκι, Μπεχαράνο, Πάουλο (60′ Βιγιαφάνιες), Ουάρντα (84′ Ρουσκουσέδα).
Πανθρακικός (Ρόκα): Αθανασιάδης, Μελίσσης, Μάρτινς (58′ Μαρκόπουλος), Χαβίτο, Χασομέρης, Μεχία, Σερφά, Σέτι, Χρήστου (84′ Ζδράβος-Ρίζος), Νικόλτσης, Ποτουρίδης.
Γκολ: 22′ Μαρκόβσκι / –
Κίτρινες: 16′ Κουτρομάνος, 58′ Μπεχαράνο, 72′ Μάκος / 56′ Σερφά, 63′ Χρήστου, 65′ Μεχία