Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Δεν βρήκε επιθετικές λύσεις κι έμεινε στο «μηδέν» με τον Λεβαδειακό

Χωρίς νίκη γι’ ακόμα μία Αγωνιστική ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός δεν αξιοποίησε τις (λίγες) ευκαιρίες που είχε κόντρα στον Λεβαδειακό στο Αγρίνιο και δεν κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη στο παιχνίδι της 11ης Αγωνιστικής, την Κυριακή 6 Νοεμβρίου. Υπό το βλέμμα του Ολλανδού τεχνικού Ρόναλντ Κούμαν, οι δύο ομάδες δεν προσέφεραν θέαμα στο κοινό, με τον Παναιτωλικό να μην βγάζει αρκετή ενέργεια που θα τον οδηγούσε στη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, αλλά χωρίς ουσία. Ο Λεβαδειακός αμυνόταν σωστά και είχε κλείσει πολύ καλά τους χώρους, με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθεί κάποια ουσιαστική ευκαιρία μπροστά στην εστία του Μάρκοβιτς. Εξαίρεση ήταν η φάση του Κολοβού στο 23′, όταν ο Έλληνας διεθνής βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι από σέντρα του Νταγκό, αλλά σούταρε σε δεύτερο χρόνο, κάτι που έδωσε το χρόνο στους αμυνόμενους να βάλουν την κόντρα. Από την άλλη πλευρά, ο Λεβαδειακός τελείωσε το πρώτο ημίχρονο χωρίς τελική προσπάθεια.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε κατιτίς. Οι παίκτες του Αναστασίου είχαν τον έλεγχο, αλλά και πάλι δυσκολεύονταν ν’ απειλήσουν. Παρ’ όλα αυτά ο Μπακάκης είχε την ευκαιρία για το 1-0 έπειτα από σέντρα του Καρέλη, αλλά η κεφαλιά του Έλληνα μπακ έφυγε άουτ. Η πιο κλασική ευκαιρία για τον Παναιτωλικό ήταν στο 72′. Σε μία (και μοναδική) αντεπίθεση, ο Ντουάρτε προώθησε τη μπάλα στον κενό χώρο και ο Καρέλης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά ο Μάρκοβιτς απέκρουσε το πλασέ του πρώτου σκόρερ του Τίτορμου. Το ματς στη συνέχεια δεν είχε κάτι αξιόλογο και οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

Παναιτωλικός: Ανέστης, Μπακάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μλάντεν (64΄Ντουάρτε) (76΄Φλόρες), Μάρτενσον, Κολοβός (76΄Ξενιτίδης), Νταγκό (67΄Μόρσεϊ), Σενγκέλια, Καρέλης.
Λεβαδειακός: Μάρκοβιτς, Μπάχανακ, Βινίσιους, Λιάγκας, Τσάπρας, Σκβάρκα (94΄ Τσιριγώτης), Νίκας, Χάμοντ, Βρακάς, Λουα Λούα (80΄Γιαννιώτας), Πέτρε (94΄Τζημόπουλος).