Ασταμάτητος ο Παναιτωλικός, κέρδισε και τον ΟΦΗ στην Κρήτη (2-4)

Τρίτη σερί ιστορική νίκη για τα «καναρίνια» – Καρέλης και Μεντόσα σκόραραν και πάλι, Κορνέλιους και Βέργος τα άλλα δύο τέρματα για τους Αγρινιώτες

Εβδομάδα… ρεκόρ για τον Παναιτωλικό που -μετά τη νίκη επί ΑΕΚ και Ολυμπιακού- κέρδισε τον ΟΦΗ στην Κρήτη με 4-2, το απόγευμα του Σαββάτου (22/1), φτάνοντας στην τρίτη σερί νίκη του μέσα σε 7 ημέρες! Μεντόσα και Καρέλης σκόραραν για τρίτο σερί παιχνίδι, ενώ Κορνέλιους και Βέργος πέτυχαν τα άλλα δύο τέρματα. Είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 ο Νέιρα, ο οποίος παρ’ ότι μείωσε σε 2-3, έχασε πέναλτι και μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει εκ νέου για τους γηπεδούχους, που είχαν δύο δοκάρια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Παναιτωλικό. Ο Μόρσεϊ κέρδισε πέναλτι από τον Μαρινάκη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μεντόσα, ο οποίος αστόχησε στο πέναλτι, αλλά πήρε το ριμπάουντ για το 0-1 στο 8ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν ν’ αντιδράσουν άμεσα, αλλά ένα πλασέ του Λάμπρου χτύπησε στο δοκάρι (14′). Ο Καρέλης απείλησε με σουτ στο 23′, ενώ ο Μαλής (29′) έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ με γυριστό σουτ έπειτα από στημένη φάση.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση, έχασαν κάποιες ευκαιρίες (32′, 36′ και 38′), αλλά πέτυχαν στον στόχο τους πέντε λεπτά μετά. Ο Βούρος έκανε μία άστοχη πάσα, αλλά ο Φλόρες κόντραρε τη μπάλα, η οποία βγήκε μπροστά στον Νέιρα που πλάσαρε για το 1-1. Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ, βέβαια, καθώς στην αμέσως επόμενη φάση, από φάουλ του Μπαρμπόσα, ο Κορνέλιους με κεφαλιά έδωσε πάλι προβάδισμα στον Παναιτωλικό.

Ο Νιόπλιας αναγκάστηκε να ρισκάρει, αφήνοντας χώρους στον Παναιτωλικό, ο οποίος σε μία ακόμη αντεπίθεση-φωτιά πέτυχε και τρίτο τέρμα. Στο 53′, λοιπόν, ο Μεντόσα έβγαλε όμορφη σέντρα στην πλάτη του Διαμαντή και ο Καρέλης με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-3. Αμέσως μετά οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία να μειώσουν, αλλά ο Μελίσσας είπε «όχι» σε φοβερό σουτ του Λάμπρου. Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού, μάλιστα, γλίτωσε την ομάδα του από αυτογκόλ του Λούι στο 65′, με καταπληκτική ενστικτώδη επέμβαση.

Ένα λεπτό μετά, όμως, ο ΟΦΗ -που πίεζε- ξαναμπήκε στο παιχνίδι με τον Νέιρα να πιάνει όμορφο πλασέ για το 2-3. Οι παίκτες του Νιόπλια τα έδιναν όλα για την ισοφάριση χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Στο 80′, λοιπόν, ο Κορνέλιους ανέτρεψε τον Ντουρμισάι, αλλά ο Νέιρα έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και απώλεσε τη μεγάλη ευκαιρία για το 3-3.

Οι παίκτες του Αναστασίου αμύνονταν μαζικά για να κρατήσουν το 2-3, μέχρι που φτάσαμε στις καθυστερήσεις. Ο Βέργος έφυγε στην αντεπίθεση, «χόρεψε» Διαμαντή και Βάτερμαν και πλάσαρε για το 2-4, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τους Αγρινιώτες.

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης (82′ Στάικος), Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Ντε Γκούζμαν (60′ Φαν Ντάινεν), Μεγιάδο, Τοράλ (82′ Ναμπί), Τσιλιανίδης (46′ Ντουρμισάι), Νέιρα, Λάμπρου.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι, Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης, Φλόρες, Αντούνες, Μπαρμπόσα (71′ Τσιγγάρας), Μεντόσα (67′ Ντουάρτε), Μόρσεϊ (82′ Αποστολάκης), Καρέλης (82′ Βέργος).