Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Από έναν βαθμό Παναιτωλικός και Αστέρας Τρίπολης – Ευχάριστη έκπληξη ο Κοντογιάννης

Ο 20χρονος τερματοφύλακας του Τίτορμου ήταν η αποκάλυψη του αγώνα

Στην ισοπαλία έμειναν Παναιτωλικός και Αστέρας Τρίπολης στο Αγρίνιο (0-0), το βράδυ της Κυριακής 5 Φεβρουαρίου 2023. Οι δύο ομάδες είχαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν σκόραραν και μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Ο Πέδρο έχασε μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, για να «κλέψει» το παιχνίδι για τους Αγρινιώτες.

Με κακό ρυθμό κύλησε το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα σε Παναιτωλικό και Αστέρα. Οι παίκτες του Αναστασίου ήταν ελαφρώς πιο δραστήριοι, με τους Αρκάδες ν’ αναζητούν τις αντεπιθέσεις, δίνοντας… ευκαιρίες στον 20χρονο Κοντογιάννη να δείξει τις ικανότητές του υπερασπιζόμενος την εστία του Τίτορμου. Ο νεαρός ήταν εξαιρετικός και είχε σωστές αντιδράσεις, όποτε χρειάστηκε, ιδιαίτερα δε στο 44ο λεπτό, όταν έδιωξε σουτ του Κρέσπι στην δεξιά του γωνία.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας κέρδισε στημένες φάσεις και απείλησε τους γηπεδούχους με τον Καρμόνα και τον Καστάνιο, ο οποίος έχασε σπουδαία ευκαιρία με εξ’ επαφής σουτ στη μικρή περιοχή. Ο Παναιτωλικός ανέβασε τις γραμμές του και με τη βοήθεια των αλλαγών απείλησε 2-3 φορές την εστία του Παπαδόπουλου, χωρίς ωστόσο να σκοράρει κι έτσι έμεινε το 0-0.

Παναιτωλικός: Κοντογιάννης, Λιάβας, Λάρσον, Μάλης (46’ Μάρτενσον), Χουχούμης, Μλάντεν, Κολοβός (79’ Μπουζούκης), Ντουάρτε (78’ Τσιγγάρας), Σενγκέλια, Μόρσεϊ (71’ Ξενιτίδης), Πέδρο (79’ Καρέλης).
Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Ατιένζα, Καστάνο, Αλάγμπε, Καρμόνα, Άλβαρες, Σανταφέ (93’ Τασουλής), Μπαρτόλο (46’ Ριέρα), Σίτο (88’ Τιλίκα), Κρέσπι, Μπαράλες (94’ Μπενίτο).