Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Ανύπαρκτος ο Παναιτωλικός, του έκανε πλάκα η Λαμία

Δύσκολη η συνέχεια για τον Τίτορμο – Ξεκίνησε τα play outs με τον χειρότερο δυνατό τρόπο

Η Λαμία έκανε ό,τι ήθελε τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, το απόγευμα του Σαββάτου (20/3) κι έφυγε με εύκολο τρίποντο από την έδρα του Τίτορμου, ο οποίος ξεκίνησε τη διαδικασία των play outs με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Βασιλακάκης, Ντέλετιτς και Ρόμανιτς τα γκολ για τους φιλοξενούμενους, που κέρδισαν με 3-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Άθλια η εικόνα του Παναιτωλικού, χρειάζεται άμεση βελτίωση, καθώς η συνέχεια έχει ματς στη Λάρισα, η οποία νίκησε στη Ριζούπολη και μείωσε στο -1!

Ο Παναιτωλικός δε μπήκε… ποτέ στον αγωνιστικό χώρο και οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο χορτάρι. Οι παίκτες της Λαμίας κέρδιζαν όλες τις μονομαχίες, έμπαιναν πιο δυνατά στις φάσεις κι έβγαιναν στην αντεπίθεση πολύ εύκολα. Δε χρειάστηκε ιδιαίτερη προσπάθεια για τη Λαμία να φτάσει στο γκολ. Στο 24′, έφυγε στη κόντρα από τα δεξιά, βγήκε η σέντρα για τον Βασιλακάκη, ο οποίος έκανε το 1-0 με όμορφη κεφαλιά. Λίγο μετά, ο Καραμάνος από αριστερά έστρωσε στο πέναλτι και ο Ντέλετιτς με εξαιρετικό σουτ έκανε το 0-2, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Οι γηπεδούχοι τα είχαν χαμένα και τιμωρήθηκαν ξανά λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, καθώς στο 43′ ο Ντέλετιτς και πάλι, με βαθιά μπαλιά, βρήκε τον Ρόμανιτς μετά και από λάθος του Τσότσαλιτς, ο οποίος στο τετ α τετ με τον Μελίσσα δεν αστόχησε, για το 0-3.

Στην επανάληψη, ο Δέλλας άλλαξε σύστημα, ο Παναιτωλικός βρέθηκε κοντά στο γκολ με Βέργο (46′) και Αριγίμπι (53′), ωστόσο από τη στιγμή που δεν σκόραρε, τα παράτησε ολοκληρωτικά και επί μισής ώρας το παιχνίδι είχε τελείως διαδικαστικό χαρακτήρα. Προς το τέλος του αγώνα, οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με Αριγίμπι και Τσότσαλιτς, ενώ ο Βέργος είχε δοκάρι.

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Περέιρα (65’ Ταχάρ), Μεντίνα (46’ Γιάκολις), Τσότσαλιτς, Σκαρντοβέλι, Εντινγκά, Ντάλσιο (46’ Βέργος), Ντίας, Μάζουρεκ (46’ Τσιγγάρας), Αριγίμπι, Καρέλης (70’ Αζάντι).
Λαμία: Επασί, Σκόνδρας, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ρόμανιτς (78’ Μάντζρεκαρ), Ντέλετιτς (88’ Σαραμαντάς), Καραμάνος, Βασιλακάκης (68’ Μπιάρνασον).