Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
Χρήσιμος βαθμός με κακή εμφάνιση για τον Παναιτωλικό στη Βέροια (1-1) - AgrinioVOICE.gr

Χρήσιμος βαθμός με κακή εμφάνιση για τον Παναιτωλικό στη Βέροια (1-1)

Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε νωρίς με τον Μάκο, η Βέροια ισοφάρισε πριν το ημίχρονο και το παιχνίδι έμεινε στο 1-1 το απόγευμα του Σαββάτου (3/12). Κακό ποιοτικά το παιχνίδι που δεν είχε πολλές φάσεις, με τον Παναιτωλικό να πραγματοποιεί ακόμη μία κακή εμφάνιση και να φωνάζει για φάουλ στη φάση του γκολ των γηπεδούχων.

Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά κι έφθασε κοντά στο γκολ μόλις 35 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Ο Τομανέ βρέθηκε αφύλαχτος στο κέντρο της άμυνας της Βέροιας, έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Λόπεθ ήταν σε ετοιμότητα κι απομάκρυνε σε κόρνερ. Το γκολ, όμως, δεν άργησε να έρθει για την ομάδα του Αγρινίου. Στο τρίτο λεπτό, ο Μάκος υποδέχθηκε την μπάλα έξω από την περιοχή, δεν είχε δεύτερες σκέψεις κι επιχείρησε αμέσως το σουτ με το αριστερό, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Λόπεθ για το 1-0.

Με τη ψυχολογία υπέρ του, ο Παναιτωλικός συνέχιζε να πιέζει. Ο Πάουλο βρήκε ξανά ανοργάνωτη την άμυνα της Βέροιας στο έκτο λεπτό, δοκίμασε το σουτ με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Λόπεθ.

Η πρώτη αντίδραση της Βέροιας ήρθε στο 12′, με τον Μπαλάφα να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κυριακίδη. Στο 22ο λεπτό, ο Ασίγκμπα έχασε τη μπάλα από τον Τομανέ, αυτός έκανε το σουτ, έπεσε και έδιωξε δύσκολα ο Ισπανός γκολκίπερ. Η Βέροια όμως βρήκε το δρόμο για την ισοφάριση με τη συμπλήρωση μισής ώρας στο ματς. Στο 30′ ο Μαλόν έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Σαρπόνγκ έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ισοφάρισε σε 1-1.

Έξι λεπτά αργότερα (36′), ο Άρτσε μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και υποχρέωσε τον Κυριακίδη σε απόκρουση, κρατώντας το 1-1 για το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, στο 53′ επικράτησε σύγχυση στην άμυνα της Βέροιας με τον Βασιλαντωνόπουλο να απομακρύνει την μπάλα, αποτρέποντας την παραβίαση της εστίας του τελευταία στιγμή. Στο 65′, ο Καμαβουάκα στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά, γύρισε την μπάλα προς τον Μύγα, αυτός έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (69′), ο Ουάρντα έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή κι ο Λόπεθ εξουδετέρωσε με εντυπωσιακό τρόπο την προσπάθεια του Αιγύπτιου. Στο 87ο λεπτό, ο Τόνι Κάλβο βρήκε αριστερά τον Σαρπόνγκ, αυτός κοντρόλαρε μέσα από την περιοχή και σούταρε ψηλά άουτ, με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Διαιτητής: Ευάγγελος Κιοτζένης.
Βέροια (Θωμάς Γράφας): Λόπεθ Πέρεθ, Μαλόν, Ασίγκμπα, Καλί, Βασιλαντωνόπουλος, Μπαλάφας, Λινάρδος, Σαρπόνγκ, Άρσε (89′ Μεληκιώτης), Σισίνιο (72′ Τόνι Κάλβο), Βίτι.
Παναιτωλικός (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Τσοκάνης, Καμαβουάκα, Μάκος, Κλέζιο, Μάρκος Πάουλο (76′ Οσμάρ Φερέιρα), Ουάρντα (76′ Ρόσα), Τομανέ (90′ Μαρκόβσκι).
Γκολ: 30′ Σαρπόνγκ / 3′ Μάκος.
Κίτρινες κάρτες: 25′ Μπαλάφας, 37′ Βίτι / 37′ Χαντάκιας, 39′ Τομανέ.