Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Χρήσιμος βαθμός για τον Παναιτωλικό στην Κέρκυρα (0-0)

Η Κέρκυρα υποδέχθηκε το Σάββατο (26/2) το απόγευμα τον Παναιτωλικό, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη προκειμένου να απομακρυνθούν ακόμα περισσότερο απ’ την επικίνδυνη ζώνη. Ο Παναιτωλικός κατάφερε, με τον Κυριακίδη να πιάνει πέναλτι, να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό, αν και θα μπορούσε να “κλέψει” τη νίκη στο νησί.

Ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και θέλησε να επιβάλλει το δικό του ρυθμό στον αγώνα. Παρ’ όλα αυτά, οι Αγρινιώτες δεν κατάφεραν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Κουτζαβασίλη, παρά το γεγονός πως οι Άλβαρο Ρέι και Φάρλεϊ Ρόσα ήταν ιδιαίτερα δραστήριοι απ’ τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μετά το 10ο λεπτό, οι Φαίακες ισορρόπησαν το παιχνίδι, αλλά οι ευκαιρίες έρχονταν με το… σταγονόμετρο. Είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι το 35′, οι δύο ομάδες είχαν μηδέν τελικές προς την αντίπαλη εστία.

Τελικά, στην πρώτη καλή στιγμή, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία “ανάσα” απ’ το 1-0. Ο Ρέι κινήθηκε υπέροχα μέσα στην περιοχή της Κέρκυρας, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Σπίνουλα και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτζαβασίλη. Δύο λεπτά αργότερα, οι Φαίακες κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Τσοκάνη μέσα στην μεγάλη περιοχή. Ο Ροζέριο Τουράμ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Δημήτρης Κυριακίδης με εξαιρετική επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με δύο καλές στιγμές, μία για κάθε ομάδα. Στο 42′, ο Σπίνουλας επιχείρησε το συρτό σουτ, αλλά ο Κυριακίδης μπλόκαρε σταθερά την μπάλα, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κουτζαβασίλης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Ρέι. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Μάκης Χάβος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Φεντερίκο Μπράβο και Μιγκέλ Ροντρίγκες στη θέση του τραυματία Μάρκος Πάουλο και του “κιτρινισμένου” Δημήτρη Χαντάκια.

Η Κέρκυρα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο κι έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τους Αλέξανδρο Κόντο (47′) και Τουράμ (49′). Oι παίκτες του Μάκη Χάβου απάντησαν λίγο αργότερα, αλλά η κεφαλιά του Παπαδόπουλου πέρασε πάνω απ’ την εστία του Κουτζαβασίλη. Στο 61′, οι Αγρινιώτες έφτασαν κοντά στο 1-0, όμως ο Κουτζαβασίλης έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια. Οι αρκετές αλλαγές έριξαν το ρυθμό του αγώνα, με αποτέλεσμα η επόμενη μεγάλη ευκαιρία να λαμβάνει χώρα στο 78′, αλλά ο Κυριακίδης με όμορφη επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ το σουτ στην κίνηση του Ντουαλά.

Στο τελευταίο 10λεπτο, ο Παναιτωλικός ανέλαβε τα ηνία, πίεσε για το πολυπόθητο γκολ, αλλά όποτε χρειάστηκε, ο Κουτζαβασίλης δήλωσε παρών και κράτησε όρθιους τους γηπεδούχους. Αποκορύφωμα, η τρομερή επέμβαση στο κοντινό πλασέ του Παπαδόπουλου στο 90′.

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Ντιμιτρόφσκι, Ιωάννου, Ζαραδούκας, Κεϊτά, Σιόντης, Γκομέζ (82′ Γεωργίου), Ντιογκό (68′ Ντουαλά), Γκομέζ, Κόντος (60′ Παμλίδης), Τουράμ.
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας (46′ Ροντρίγκες), Τσοκάνης, Μάκος, Μάρκος Πάουλο (46′ Μπράβο), Ρέι, Ρόσα (84′ Μουνιός), Λόπες, Παπαδόπουλος.
Κάρτες: 44′ Κεϊτα, 74′ Ντιμιτρόφσκι, 80′ Ντουαλά, 91′ Παμλίδης / 18′ Χαντάκιας, 71′ Μπράβο.

Χάβος: «Πιο κοντά στη νίκη ο Παναιτωλικός»

Στενοχωρημένος για την ισοπαλία ήταν ο Μάκης Χάβος, που υποστήριξε ότι ο Παναιτωλικός ήταν πιο κοντά στη νίκη. Αναλυτικά: «Σίγουρα είμαι στεναχωρημένος, γιατί αν μια ομάδα έφτασε πιο κοντά στη νίκη σήμερα ήταν ο Παναιτωλικός. Είχαμε τις πιο καλές φάσεις, τόσο σε οργανωμένες όσο και σε κόντρα επιθέσεις. Κρατήσαμε την Κέρκυρα μακριά από την εστία μας, με αποτέλεσμα να έχει είχε μόνο την ευκαιρία με το πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο και ένα σουτ από τα 25 μέτρα. Δεν έκανε άλλη φάση».

Γρηγορίου: «Κομβική στιγμή το πέναλτι»

Δίκαιο ήταν το αποτέλεσμα σύμφωνα με τον προπονητή της Κέρκυρας Μιχάλη Γρηγορίου, ο οποίος στάθηκε στη φάση του πέναλτι. Αναλυτικά: «Θεωρώ δίκαιο το αποτέλεσμα. Το χαμένο πέναλτι της ομάδας μας ήταν μια κομβική στιγμή στο πρώτο ημίχρονο. Όταν χάνεις πέναλτι και την ευκαιρία να προηγηθείς, ειδικά εντός, σου μένει όντως μια γλυκόπικρη γεύση. Συγχαρητήρια στα παιδιά, χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για γκολ. Περιμέναμε δυνατό τον Παναιτωλικό, γιατί γνωρίζουμε ότι, ειδικά μεσοεπιθετικά, έχει πολλή ποιότητα και αυτό το έδειξε σε κάποια σημεία του παιχνιδιού. Δείξαμε ότι θέλουμε πολύ τους τρεις βαθμούς, κάναμε αλλαγές προκειμένου να διεκδικήσουμε τη νίκη. Αλλά όταν δεν μπορείς να κερδίσεις ένα παιχνίδι είναι καλό τουλάχιστον και να μην το χάνεις…»