Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ξεκούραστη νίκη στην Ριζούπολη

Με σχετικά εύκολο τρόπο ήρθε το τέταρτο εκτός έδρας τρίποντο

Την τέταρτη φετινή του νίκη μακριά από το Αγρίνιο πέτυχε ο Παναιτωλικός που επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα μέσα στη Ριζούπολη, το βράδυ της Κυριακής (14/4). Τα “καναρίνια” δεν… ίδρωσαν ιδιαίτερα στον αγώνα, με το γκολ της νίκης να σημειώνει με πέναλτι ο Μπαΐροβιτς. Τον στόχο της πρώτης επαρχιακής ομάδας κυνηγάει ο Παναιτωλικός, που επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες (από ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Ολυμπιακό).

“Επαγγελματική” νίκη πέτυχε ο Παναιτωλικός κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, έχοντας στην ενδεκάδα του τέσσερις πιτσιρικάδες από την ακαδημία του.

Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, ιδιαίτερα δε στα πρώτα 20 λεπτά, τα οποία ήταν κατά βάση αναγνωριστικά. Ο Παναιτωλικός είχε ελαφρώς την υπεροχή μετά το 20λεπτο και άρχισε ν’ απειλεί κυρίως με τον Γκούγκα, ο οποίος είχε 1-2 καλά σουτ και στο 27’ απώλεσε μοναδική ευκαιρία ν’ ανοίξει το σκορ, όταν μετά το λάθος του Χουάντερσον, ο Ντίας του «έστρωσε» την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, αλλά εκείνος πλάσαρε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τελικά το σκορ τρία λεπτά μετά, όταν καταλογίστηκε πέναλτι σε ανατροπή του Ντουάρτε από τον Κοντοέ και ο Μπαΐροβιτς ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Το γκολ του Παναιτωλικού έβγαλε τους γηπεδούχους από την άμυνά τους, αλλά δεν μπόρεσαν ν’ απειλήσουν ιδιαίτερα με εξαίρεση την προσπάθεια του Ελ Χέλβε στο 35’ και 1-2 κόρνερ που κέρδισαν.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν… τυπική διαδικασία, αφού δεν δημιουργήθηκαν ιδιαίτερες φάσεις με εξαίρεση 2-3 αντεπιθέσεις του Παναιτωλικού που δεν έγιναν τελικές προσπάθειες. Το σκορ παρέμεινε μέχρι τέλους δίνοντας το τέταρτο τρίποντο στα “καναρίνια” μακριά από το Αγρίνιο για φέτος.

Διαιτητής: Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων)
Απόλλων Σμύρνης (Λευτέρης Βελέντζας): Χουάντερσον, Βαφέας, Κοντοές, Ναδάλες, Ρώσση (73′ Βαρκάς), Στάθης (84′ Οικονομόπουλος), Αγρόδημος, Μπεντινέλι, Ντούρσο, Ελ Χέλβε (46′ Ντεφεντερίκο), Ναζλίδης.
Παναιτωλικός (ΤΡΑΪΑΝΟΣ ΔΕΛΛΑΣ): Κυριακίδης, Τσιγγάρας, Λιάβας, Μαλής, Αμαράλ (73′ Μάρκος Πάουλο), Λουσέρο, Ντίας, Γκούγκα (90′ Μπελεβώνης), Μπαϊροβιτς (81′ Παρράς), Ντουάρτε, Μιχάι.
Γκολ: 31′ Μπαίροβιτς.
Κίτρινες: 20′ Ναζλίδης, 92′ Αγρόδημος/42′ Ντουάρντε, 82′ Ντίας.