Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ξεκίνησε στο Αγρίνιο το 45ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα μπάσκετ Παίδων (ΦΩΤΟ)

Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον Κώστα Πολίτη – Τα αποτελέσματα της 1ης μέρας και τα επόμενα παιχνίδια

Με την τήρηση ενός λεπτού σιγής στη μνήμη του πρώην προπονητή της Εθνικής Ελλάδος Κώστα Πολίτη ξεκίνησε την Τετάρτη 20 Ιουνίου το αγωνιστικό πρόγραμμα του 45ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Παίδων στο Αγρίνιο.

Την έναρξη του Πρωταθλήματος κήρυξε ο Δήμαρχος Αγρινίου Γιώργος Παπαναστασίου ο οποίος καλωσόρισε τους αθλητές και τους διοργανωτές: «Σας καλωσορίζω σε μια πόλη που αγαπά τον αθλητισμό και στηρίζει έμπρακτα το αθλητικό ιδεώδες. Το Αγρίνιο έχει συνδέσει την αθλητική ιστορία του με την πορεία σπουδαίων αθλητών και συλλόγων. Μάλιστα, τα τελευταία χρόνια είχαμε την ευκαιρία να διοργανώσουμε σημαντικές εκδηλώσεις πανελληνίου ενδιαφέροντος. Το 45ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Παίδων είναι μια κορυφαία διοργάνωση και η φιλοξενία της αποτελεί για εμάς τιμή και πρόκληση. Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στους αθλητές και τις ομάδες».

Καλή επιτυχία στους αθλητές ευχήθηκε ο πρόεδρος της Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. Κώστας Νικάκης: «Σας καλωσορίζω στο Αγρίνιο, στην μεγάλη αυτή γιορτή του αθλητισμού. Μπροστά μας έχουμε το μέλλον του ελληνικού μπάσκετ που αναμένεται να δώσει εντυπωσιακό παρών και να προσελκύσει και άλλα νέα παιδιά στον αθλητισμό. Εύχομαι να παρακολουθήσουμε αγώνες υψηλού αγωνιστικού επιπέδου και ας κερδίσει ο καλύτερος».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης μέρας:

Πανιώνιος – Προμηθέας Πάτρας 74-72

Στο μεγάλο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής του 45ου Πανελληνίου Παίδων, ο Πανιώνιος επιβλήθηκε ύστερα από συναρπαστικό αγώνα με 74-72 του Προμηθέα Πάτρας.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 13-8 στο πέμπτο λεπτό με αποτέλεσμα ο προπονητής του Προμηθέα να πάρει τάιμ-άουτ.  Η απάντηση των Πατρινών ήταν άμεση καθώς με σερί 1-9 προηγήθηκαν 14-17. Ο Πανιώνιος ξαναπήρε προβάδισμα με 29-24 στο 16ο λεπτό, όμως οι Αχαιοί ισοφάρισαν με την έναρξη της τρίτης περιόδου σε 36-36. Λίγο πριν το τέλος της, οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με έξι (52-46) και στο 33ο λεπτό με εννέα (59-50). Ο Προμηθέας μείωσε σε 59-57 και σε 67-65 δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε.

Ένα καθοριστικό τρίποντο από τον Μπαμπάτσικο ξανάδωσε διαφορά πέντε πόντων στους «Πάνθηρες», ενώ ο Αλαφοδήμος  με βολές έκανε το 70-67. Ο Νάνος με μία βολή  έγραψε το 71-67 και ο Καφεζάς με άλλες δύο μείωσε στο καλάθι, είκοσι δεύτερα πριν το τέλος. Η βολή του Νουρτσελλάρι έγραψε το 72-69 και ο Μαντζούκας με τρίποντο ισοφάρισε. Ο Κουμάνταρος έγραψε το τελικό αποτέλεσμα με δύο βολές καθώς ο Μαράτος αστόχησε σε τρίποντο με τη λήξη του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 17-17, 36-33, 52-48, 74-72
Διαιτητές: Ζαχαρής-Τσιμπούρης
Πανιώνιος (Μελέτης): Μακρής, Νουρτσελλάρι 3, Παπακωνσταντίνου 4, Κουμάνταρος 4, Μεριχωβίτης, Νάνος 16(1), Τόλιας 23(4), Καραογλάνης 4, Κοκορέλης 5(1), Δημητρακόπουλος 5(1), Μπαμπάτσικος 5(1), Δαλαμπέκης 5.
Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Αλαφοδήμος 7, Νεόφυτος, Καρυδάκης 5(1), Καφεζάς17(1), Μαντζούκας 32(2), Μαντίκος 4, Παγανιάς, Μαράτος 2, Μοίραλης 5(1), Λάγιος.

Ο προπονητής των νικητών Κώστας Μελέτης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Δείξαμε ομάδα και ψυχή και καταφέραμε και πήραμε τη πρώτη μας νίκη. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη».

Παναθηναϊκός-Αρίων Ξάνθης 68-56

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 68-56 του Αρίωνα Ξάνθης και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο 45ο Πανελλήνιο Παίδων.

Ο Αρίων Ξάνθης πήρε πρώτος ένα μικρό προβάδισμα (3-6), αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 8-0 διαμόρφωσε το 11-6. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το 17′, όταν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 31-24, για να τελειώσει η δεύτερη περίοδος με 33-28. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά το τρίτο δεκάλεπτο παίρνοντας διψήφια διαφορά  (40-29) στα πρώτα δύο λεπτά. Η ομάδα της Θράκης όμως κατάφερε να ξαναφέρει το παιχνίδι στον πόντο (46-45, 28′). Επτά λεπτά πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και πάλι με +11 (58-47) και «καθάρισαν» το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 12-15, 33-28, 52-45, 68-56
Διαιτητές: Λιότσιος-Λουλουδιάδης
Παναθηναϊκός (Σιούτης): Πατρινιός 1, Κορωπιώτης 4, Κάβουρας 2, Γιαννούλτσης 9(1), Κυραλέος 7, Βαδρατσίκας 2, Πολάτογλου 2, Παπαδημητρακόπουλος, Καλιανιώτης 17, Πάλλης, Πατρινός, Γιώτης 24(3).
Αρίων Ξάνθης (Θερμός-Παπαδόπουλος): Παύλου 4, Μελαδιανός 12, Αμοιράς 15, Μπουτζικούδης 7(1), Καλλίδης, Κοτζαμάνης, Χριστοφορίδης 2, Ευσταθιάδης 5, Ελευθεριάδης 2, Γκαγκαλίδης 7, Δεληγιάννης 2, Λαμπρόπουλος.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιάννης Σιούτης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι στην πρεμιέρα του τουρνουά. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε και καταφέραμε να πάρουμε την πρώτη μας νίκη».

ΔΕΚΑ – Ηράκλειο 79-56

Πρώτη επιτυχία στο 45ο Πανελλήνιο Παίδων για τη ΔΕΚΑ, καθώς επιβλήθηκε άνετα με 79-56 του Ηρακλείου.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η ΔΕΚΑ προηγήθηκε με νταμπλ-σκορ (14-7) δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και με 23-11 με τη λήξη της, δείχνοντας ότι θα έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους Θεσσαλονικείς που πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 24 πόντων (45-21). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε σε όλη τη διάρκεια της τρίτης και της τέταρτης περιόδου με την ΔΕΚΑ να πανηγυρίζει την πρώτη της επιτυχία.

Δεκάλεπτα: 23-11, 45-21, 65-44, 79-56
Διαιτητές: Τσακάκης-Καρπάνος
ΔΕΚΑ (Χατζηβρέττας, Κυριαζής, Χρήστου): Τσιμερίκας,  Βενετίδης 4, Κρίτσικας 7, Βασιλείου 8(1), Παπαπασχάλης 2, Τσιροπούλης Ι. 2, Τσιροπούλης Μ. 2, Παπασάβογλου Αν. 21, Θεογιάννης 14, Παπασάβογλου Αρ. 17, Νούσκαλης, Κοντέλης 2.
Ηράκλειο (Πινακουλάκης, Δελατόλας): Κουνετάκης, Περαντωνάκης 3(1), Ματθαιάκης 1, Ηλιάκης 1, Γκίζης 6, Κουκιαδάκης 11, Βασιλάκης 9(3), Ινιωτάκης, Βογιατζάκης, Νταής 1, Βαμβουκάκης 18(2), Καψάλης 6.

Ο προπονητής των νικητών Νίκος Χατζηβρέττας δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Κάναμε ένα πολύ καλό ξεκίνημα στη διοργάνωση. Παίξαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο κι επικρατήσαμε δίκαια. Εύχομαι να είμαστε καλά και στη συνέχεια και να συνεχίσουμε με την ίδια διάθεση».