Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ξεφτιλίστηκε ο Παναιτωλικός (5-1 η Καλλονή)

Άθλιος παρουσιάστηκε ο Παναιτωλικός του Λιονέλ Πόντες στη Μυτιλήνη κόντρα στην ΑΕΛ Καλλονής, η οποία επικράτησε με ξεκάθαρη άνεση με 5-1, με τα 4 γκολ να σημειώνονται στα πρώτα 34 λεπτά του αγώνα!

Δεν μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο ο Παναιτωλικός που έχασε τον αγώνα ουσιαστικά από το πρώτο μισάωρο. Η Καλλονή έκανε πάρτι μπροστά στην εστία του Στεφανάκου και με 4 γκολ στα πρώτα 34 λεπτά δεν άφησε περιθώρια στους παίκτες του Πόντες.

Στο 10ο λεπτό και ουσιαστικά στην πρώτη φάση της ομάδας της Μυτιλήνης, το σκορ άνοιξε. Ο Μανούσος μπήκε από αριστερά, σούταρε με δύναμη στην απέναντι γωνία και ο Στεφανάκος έδιωξε χαμηλά στο ύψος του πέναλτι, όπου ο Ελλακόπουλος με διπλή προσπάθεια έγραψε το 1-0. Πριν καλά-καλά προλάβει ο Παναιτωλικός να συνέλθει, ένα λάθος του Μάκου στο 27′ έδωσε την ευκαιρία στον Γεωργίου να πλασάρει τον Στεφανάκο για το 2-0.

Πέντε λεπτά μετά, ο Γεωργίου και πάλι μπήκε από αριστερά και πλάσαρε στην απέναντι γωνία του Στεφανάκου για το 3-0, ενώ στο 34′ ο Αντέτζο πέτυχε το 4-0 με κεφαλιά. Στο 40′ ο Γεωργίου σε μία πανομοιότυπη φάση με αυτήν του 2-0, λίγο έλειψε να κάνει το 5-0, ενώ στο 44′ ο Ρομέρο απείλησε τον Χογκ, ο οποίος έδιωξε χωρίς να ανησυχήσει, όπως έγινε και στο σουτ του Ντιέγκο Μπεχαράνο (45′).

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός συνέχισε την τραγική του παρουσία και ο Μανούσος σε αντεπίθεση στο 61 έδωσε ακόμη μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων, αφού με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 5-0. Το παιχνίδι στη συνέχεια έχασε τον ρυθμό του με τον Μπαργκάν να απειλεί στο 70′ και στο 89′ για τελευταία φορά για τους γηπεδούχους και ο Βασιλείου για τον Παναιτωλικό (74′), πριν ο Πάουλο με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ γράψει το τελικό 5-1.

Διαιτητής: Ηλίας Σπάθας.
Καλλονή:
Χογκ, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Ούκα, Καλτσάς, Κεϊτά, Κρολ, Τσαμπούρης (69′ Μπουρούς), Γεωργίου (61′ Μπαργκάν), Ελλακόπουλος (32′ Κλαντρούμπσκι), Μανούσος.
Παναιτωλικός: Στεφανάκος, Κέβιν, Κούσας, Παπάζογλου, Μπεχαράνο, Πάουλο, Μάκος (31′ Ρομέρο), Ντάνι Μπεχαράνο, Βιγιαφάνιες (65′ Ουάρντα), Κάπελ, Μαρκόφσκι (54′ Βασιλείου).
Κίτρινες: Γεωργίου, Μανούσος / Ντιέγκο Μπεχαράνο.

Λιονέλ Πόντες: “Αναλαμβάνω την ευθύνη”

Συγχαρητήρια στην Καλλονή για τη νίκη έδωσε ο Λιονέλ Πόντες, που σημείωσε ότι η ευθύνη για την ήττα είναι δική του, γιατί “δεν κατάφερα να προετοιμάσω σωστά την ομάδα για ένα παιχνίδι με ανταγωνιστικό αντίπαλο”. Αναλυτικά:

“Πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στον αντίπαλο που ήταν πολύ πιο δυνατός. Σήμερα χάθηκαν τρεις βαθμοί. Οι μεγάλες ομάδες περνάνε τέτοιες στιγμές. Είναι ένα κομμάτι που πρέπει να μάθουμε. Δεχθήκαμε ένα μάθημα ταπεινότητας. Θα πρέπει να κάνουμε τα πάντα για να προετοιμαστούμε για τον επόμενο αγώνα. Παρόλο που η ομάδα της Καλλονής ήταν δημιουργική, το δεύτερο και το τρίτο γκολ ήταν δικά μας δώρα. Και πληρώσαμε ακριβά αυτά τα λάθη. Δεν νομίζω πως παρασυρθήκαμε επειδή είχε μόνο δύο βαθμούς στα πρώτα ματς. Απέδειξε πως είναι ικανή. Δυστυχώς εμείς δεν προετοιμαστήκαμε σωστά”.

Θαλής Θεοδωρίδης: “Δεν είναι εύκολο να βάλεις πέντε γκολ”

Μόνο καλά λόγια είχε να πει ο προπονητής της Καλλονής για τους παίκτες του. Αναλυτικά:

“Να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Που ανταποκρίθηκαν στις δυσκολίες του αγώνα, αλλά αντιμετώπισαν και την κόπωση που υπήρξε. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους γυμναστές μας, στους φυσιοθεραπευτές μας για τη δουλειά που έκαναν. Ήμασταν εύστοχοι, δώσαμε χαρά στον κόσμο και τον πρόεδρό μας. Πρέπει όμως να μείνουμε ταπεινοί και συγκεντρωμένοι. Η Καλλονή πρέπει να προσπαθεί για να αποδείξει τα αυτονόητα. Δεν είναι εύκολο να βάλεις πέντε γκολ στη Σούπερ Λιγκ και ειδικά ομάδες όπως εμείς που έχουμε πρόβλημα στο γκολ.

Στην Ελλάδα παίρνουμε γρήγορα αποφάσεις και δεν είναι ωραίο να χαρακτηρίζεις τους παίκτες της Καλλονής ως φαβορί για υποβιβασμό. Δεν είναι ωραίο να λοιδορούνται αυτοί οι παίκτες”.