Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Στην Α1 Εθνική τα κορίτσια του Παναιτωλικού!

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, τα κορίτσια του Παναιτωλικού υπερέβησαν εαυτόν και πέτυχαν την μεγαλύτερη νίκη του πρωταθλήματος φέτος με 27-28 επί του Αρίωνα Πτολεμαΐδας και μαζί με την αντίπαλό τους πανηγύρισαν την άνοδο στην Α1 Εθνική κατηγορία, για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου.

Από την αρχή οι κιτρινομπλέ μπήκαν δυνατά στο ματς, έδειξαν ότι θα τα παίξουν όλα για όλα, προηγήθηκαν γρήγορα με 3 γκολ και μετά γινόταν μάχη με το πρώτο ημίχρονο να κλείσει στο 14-16 υπερ του Παναιτωλικού, με εκπληκτική εμφάνιση της Παπαδοπούλου.

Φοβερό ματς και σασπένς στο 2ο, με κόντρα διαιτησία σε ορισμένα σημαία του αγώνα, με εκπληκτικές αποκρούσεις της Σιάσου και την Κύπρια Κωνσταντινίδου να ξεφεύγει από τα μαν του μαν και να σκοράρει κατά βούληση… 20-18 μπροστά οι γηπεδούχες, 20-22 ξανά “καβάλα στο άλογο” ο Παναιτωλικός, 24-22 πιο κάτω και 25-23, όπου και κόλλησε λίγο με 2 γκολ σε 10 λεπτά… Όμως στα τελευταία λεπτά έδειξε χαρακτήρα και κράτησε μια χρυσή νίκη, η οποία έδωσε και το εισιτήριο της ανόδου στην Α1 κατηγορία.

Γ.Ραμμόπουλος: «Ηταν μια φανταστική νικη και άνοδος μαζί. Μπράβο σε ολους….Πολύ ψυχοφθόρο ματς, με τη διαιτησία σε βαρος μας, αλλά δείξαμε ψυχή και πάθος και πήραμε μια απίθανη θριαμβευτική άνοδο»!

Π. Στεργίου (πρόεδρος): «Δεν υπάρχει αυτό που ζούμε…περάσαμε 10 εγκεφαλικα, αλλα τελικά επικρατήσαμε και πετύχαμε μια μεγάλη άνοδο. Μου θύμισε τα ματς πριν λίγα χρόνια του μπάσκετ με τη ΓΕΑ, που κρίθηκαν με τρίποντα στην παράταση και στο τέλος. Πανηγυρίζουμε όλοι μαζί τώρα.»

Τα πεντάλεπτα: 02-02, 04-03, 06-06, 09-08, 12-11, 16-14 (ημ.) 18-18, 21-20, 24-22, 25-23, 25-24, 28-27 (τελ.).
Παναιτωλικός (Γ. Ραμμόπουλος): Σιάσιου, Αργύρη, Κορομηλά 5, Κολοβού, Δήμου 3, Θεοδώρου, Παυλίδου, Σωτηρίου, Παπαδοπούλου 7, Παύλου 1, Καγγελάρη 2, Κωνσταντινίδου 9, Λουμπαρδιά.
Αρίων Πτολεμαΐδας (Σ. Βακάλης): Πουμπουλίδου, Χατζηιωάννου 2, Γιώβη 8, Τσερέπη Δημ. 4, Αθανασίου, Εσκιτζή, Αμανατίδου 3, Θεοφυλακτίδου 1, Μάλγαρη, Τσερέπη Δεσπ. 3, Ευσταθιάδου, Πετρίδου , Ζώρου, Τσαναξίδου 2, Νικολαΐδου 4, Παπαδοπούλου 1.

Πηγή: handballteam.blogspot.gr