Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Βαθμολογική άνοδος του Παναιτωλικού με το 1-0 επί της Κέρκυρας

Κοντά στην πεντάδα τα “καναρίνια” που ξέφυγαν για τα καλά από τη ζώνη του υποβιβασμού

Την τρίτη σερί νίκη του πέτυχε ο Παναιτωλικός την Κυριακή (25/2) το απόγευμα, στο Αγρίνιο, κερδίζοντας την Κέρκυρα με 1-0. Οι Αγρινιώτες ανέβηκαν στην 10η θέση της βαθμολογίας και ισοβαθμούν με ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρα Τρίπολης στους 29 βαθμούς, ενώ είναι στο -3 από την πεντάδα και στο +13 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Γουίλιαν το γκολ που έκρινε το ματς. Σε κακή κατάσταση λόγω κακοκαιρίας ο αγωνιστικός χώρος.

Το παιχνίδι έγινε σε πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο και υπό συνεχή βροχόπτωση. Η Κέρκυρα έδειξε αρχικά να θέλει περισσότερο το τρίποντο της νίκης και μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Παναιτωλικός από την πλευρά του αποδιοργανώθηκε πλήρως με την αναγκαστική αλλαγή του Πάουλο (10ο λεπτό), αλλά κατάφερε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου να προηγηθεί.

Την υπεροχή η Κέρκυρα

Οι φιλοξενούμενοι παρότι είχαν την υπεροχή στο πρώτο μισό της αναμέτρησης δεν μπορούσαν να απειλήσουν. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία από πλευράς Κέρκυρας ήρθε στο 30′ με τρομερό σουτ του Κρητικού και σπουδαία επέμβαση του Κυριακίδη με το ένα χέρι. Στο 39′ η Κέρκυρα απείλησε και πάλι. Ο Ρόλε έκανε το φάουλ από τα αριστερά ο Αντέτζο έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε και ο Μοράρ έκοψε τη μπάλα.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Παναιτωλικός προηγήθηκε στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Ο Μάζουρεκ από τα αριστερά εκτέλεσε το φάουλ ο Γιαννακόπουλος έκανε λανθασμένη έξοδο με τον Μιχάι να παίρνει την πρώτη κεφαλιά προς την εστία και τον Γουίλιαν να νικάει στον αέρα τρεις παίκτες της Κέρκυρας και με κεφαλιά να κάνει το 1-0.

Κακός ρυθμός στην επανάληψη

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες και με τον Παναιτωλικό να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Η Κέρκυρα άρχισε να απειλεί και στο 49′ οι Ρόλε, Μυτίδης έπαιξαν το ένα-δυο αλλά ο τελευταίος καθυστέρησε και με προβολή ο Μιχάι έδιωξε σε κόρνερ. Στο 55′ ο Ρόλε έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και επιχείρησε ένα σουτ με τον Κυριακίδη να πέφτει στην δεξιά του γωνία και να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν, για πρώτη φορά μετά το 1-0, στο 63′ όταν ο Γουίλιαν επιχείρησε με προβολή μετά από φάουλ από τα δεξιά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν πρόλαβε τη μπάλα. Δυο λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνος θα μπορούσε να κάνει το 2-0 όταν σε μια εντυπωσιακή ενέργεια από τα δεξιά πέρασε τον αντίπαλο του και σούταρε με το αριστερό αλλά ο Γιαννακόπουλος έδιωξε.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε κατακόρυφα και η μόνη αξιόλογη φάση έγινε στο 90+3, όταν ο Μυτίδης πέρασε τον αντίπαλο του από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή και έκανε το παράλληλο γύρισμα προς τον Μενσά, ο οποίος ήταν έτοιμος να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Κυριακίδης έδιωξε την μπάλα αρχικά και εν συνεχεία μπλόκαρε.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας):  Κυριακίδης, Μύγας, Μιχάι, Άργκους, Μαρινάκης, Μάρκος Πάουλο (10′ Βασιλούδης), Μπεχαράνο, Μοράρ, Μάζουρεκ (88′ Ιταμπέλ), Χόρχε Ντίας, Γουίλιαν (79′ Μπράβο).
Κέρκυρα (Γιάννης Ματζουράκης): Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Λέκοβιτς, Αρτυματάς, Κρητικός, Γεωργίου (73′ Ζορμπάς), Παμλίδης (69′ Μενσά), Σπίνουλας, Μυτίδης, Ρόλε (79′ Γεωργακόπουλος), Γρομητσάρης.
Γκολ: 45′ Γουίλιαν.
Κίτρινες: 10′ Μάρκος Πάουλο, 32′ Μιχάι, 59′ Κυριακίδης, 60′ Μοράρ, 63′ Μπαρμπόσα, 76′ Μάζουρεκ / 59′ Μυτίδης.