Τρίτη σερί νίκη για τον ΑΟ Αγρινίου, κέρδισε 66-61 το Στρατώνι

Τη 13η και την 3η σερί νίκη του στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β Εθνικής πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου, που επιβλήθηκε, την Κυριακή 12 Μαρτίου, στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου του Σ.Α. Στρατωνίου με 66-61. Οι Αγρινιώτες έφτασαν έτσι τους 35 βαθμούς και ισοβαθμούν στην 4η θέση της βαθμολογίας με τον Α.Σ. Ευρώπη Πευκοχωρίου.

Το ξεκίνημα ήταν πολύ δυνατό για τους παίκτες του Μυριούνη που ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και το δεκάλεπτο έκλεισε με τον πίνακα να γράφει 20-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και το ημίχρονο έκλεισε με 32-30. Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου μάλιστα η ομάδα του Στρατωνίου πήρε προβάδισμα ενός πόντου, όμως οι παίκτες του ΑΟΑ αντέδρασαν άμεσα και ξέφυγαν με διαφορά 14 πόντων στο 30λεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά φτάνοντας τη διαφορά μέχρι τους 3 πόντους, όμως οι Αγρινιώτες έπαιξαν ψύχραιμα στα τελευταία λεπτά και κράτησαν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-12, 32-30, 55-41, 66-61.
Διαιτητές: Ρίζος – Νάστος.
ΑΟ Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 9, Μπερερής 11, Σταμούλης, Σαπλαούρας, Πουρνάρας, Μπαρούχας, Τάσσος 12, Γκρέκας 4(1), Μήτσου 9(1), Γκόβας 21(3), Μακρής, Δασκαλάκης.
Σ.Α. Στρατωνίου (Γιάννης Χατζούλης): Κελεσίδης 4, Πονόπουλος, Συμεών, Κουντουρατζόγλου 5, Δελίδης 5(1), Σουτζόπουλος 7(1), Σαμαράς 4, Φλιάτης Ι. 4, Θωμαΐδης 9, Φλιάτης Γ. 5, Πολιτόπουλος, Δασκαλόπουλος 18.