Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Τρίτη σερί ήττα για τον ΑΟ Αγρινίου στην Καλαμαριά

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα γνώρισε ο ΑΟ Αγρινίου για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, αφού οι Αγρινιώτες ηττήθηκαν στο κλειστό της Καλαμαριάς με 76-68 από την ΕΑΚ Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του Βόρειου Ομίλου της Β’ Εθνικής.

Οι παίκτες του Μυριούνη μπήκαν σχετικά καλά στον αγώνα και ήταν πολύ κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους με τα πρώτα δέκα λεπτά να λήγουν με ισόπαλο το σκορ (19-19). Αντίστοιχα, ισοπαλία είχαμε και στο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τις άμυνές τους στο δεύτερο δεκάλεπτο (31-31).

Στην επανάληψη, το παιχνίδι είχε λίγο-πολύ την ίδια εικόνα. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι μπορούσαν για να ξεφύγουν, αλλά ο ΑΟ Αγρινίου έμενε κοντά στο σκορ, με τη διαφορά να διαμορφώνεται στους 2 πόντους με τη συμπλήρωση 30 λεπτών (50-48). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί. Με σωστές άμυνες και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση πήρε τη νίκη με 76-68.

Πολύ καλός για τους γηπεδούχους ο Γιαννούλης με 20 πόντους. Γεωργούλας (16π. με 4 τρίποντα), Μπαρούχας (16π. με 3 τρίποντα) και Μήτσου (13π. με 3 τρίποντα) ήταν αρκετά καλοί για τον ΑΟ Αγρινίου από την περιφέρεια.

Δεκάλεπτα: 19-19, 31-31, 50-48, 76-68.
ΕΑΚ Θεσσαλονίκης (Τσούρμας): Καλπαξιδης 16, Γιαννουλάκος 7, Καραϊσκάκης 2, Δάλπας 15(3), Μπέγκος 16(4), Γιαννούλης 20(1), Γαϊτανίδης, Γαρέζος, Παπαθανασίου, Δικταπανίδης, Πολυτόπουλος, Τσουτσούκας.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Μπερερής 9, Παραπούρας 7(1), Μπαρούχας 16(3), Μήτσου 13(3), Γεωργούλας 16(4), Αναστασάκης 7, Κυριλής, Σκαρλάτος, Ναούμης.