Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Τον… δάγκωσε ο Μοράρ!

Με πρωταγωνιστή τον Μοράρ ο Παναιτωλικός, 2-1 τον ΟΦΗ

Ένταση, κίτρινες και πολλά μαρκαρίσματα ήταν τα χαρακτηριστικά του αγώνα με τον ΟΦΗ, το βράδυ της Δευτέρας (3/9) στο Αγρίνιο.

Ο Παναιτωλικός επικράτησε με 2-1 του ΟΦΗ για τη 2η αγωνιστική της Super League και πέτυχε την πρώτη του νίκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Αγρινίου ο Ρουμάνος Βλαντ Μοράρ, ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ, έχοντας γενικότερα μία εξαιρετική εικόνα.

Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις. Ο Μοράρ έριξε προειδοποιητική βολή στο 19′ με σουτ που πέρασε ψηλά άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα όμως, στην πρώτη πραγματικά σημαντική ευκαιρία του στον αγώνα, ο Παναιτωλικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ρουμάνο. Ο Μαρινάκης έκανε εξαιρετική κάθετη πάσα προς τον Μοράρ, ο οποίος πλάσαρε τον Στρέζο για το 1-0.

Το πρώτο ημίχρονο γενικά ήταν πολύ κακό και επικρατούσε πολύ ένταση και δυνατά μαρκαρίσματα από τους παίκτες των δύο ομάδων και δη του ΟΦΗ. Χαρακτηριστικό πως στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν 7 κίτρινες κάρτες.

Μπήκε καλύτερα στο δεύτερο και σκόραρε ξανά

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε ακόμη πιο δυνατά και έψαξε για το δεύτερο γκολ, το οποίο δεν άργησε να έρθει ιδιαίτερα. Στο 58ο λεπτό ο Έρικσον εκτέλεσε φάουλ, ο Στρέζος απέκρουσε, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Μοράρ που με σουτ στην κίνηση έκανε το 2-0.

Η είσοδος του Αραβίδη στο 75ο λεπτό βοήθησε τον ΟΦΗ να γίνει πιο επιθετικός. Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου έψαξαν το γκολ, αλλά βρήκαν απέναντί τους έναν εξαιρετικό Κυριακίδη, ο οποίος αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του σε αρκετές περιπτώσεις, με εντυπωσιακές επεμβάσεις.

Παρόλα αυτά ο έμπειρος τερματοφύλακας νικήθηκε από τον… Έρισκον, ο οποίος με προβολή έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, παρότι οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση στη συνέχεια…

Διαιτητής: Ευαγγέλος Γρατσάνης (Τρικάλων)
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μιχάι, Μαρινάκης, Άργκους, Τσοκάνης, Έρικσον, Ουίλιαν (66′ Λιάβας), Μανά (81′ Ρότσα), Μάσουρεκ (86′ Μάσουρεκ), Ντίας, Μοράρ.
ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος (29′ Παπαστεριανός), Παπάζογλου, Μπολάκης, Ποτουρίδης, Κυριακίδης, Μεγιάδο, Νέιρα, Κουτσιανικούλης (75′ Αραβίδης), Πλατέλλας (61′ Ντίνας), Βουό.
Γκολ: 24′, 58′ Μοράρ / αυτ. Έρικσον