Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Το κακό δεύτερο ημίχρονο στοίχισε στην Εθνική μας που ηττήθηκε 79-78 απ’τη Βραζιλία

Γράφει ο Αλέξανδρος Κουτσιούμπας

Μία ήττα που ίσως αποβεί μοιραία, γνώρισε η Εθνική μας ομάδα νωρίτερα από τη Βραζιλία, καθώς ηττήθηκε με 79-78 για την 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

«Μοιραίος» ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση μέσα από τις ελεύθερες βολές, αλλά αστόχησε στην τελευταία κρίσιμη και η Βραζιλία πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη. Σε ρηχά νερά το αστέρι της Εθνικής Γιάννης Αντετοκούνμπο με 13 πόντους, ενώ κορυφαίος όλων ο Γιώργος Πρίντεζης με 20 πόντους. Από την άλλη πλευρά σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βαρεζάο που σταμάτησε στους 22 πόντους.

Είναι μία ήττα που αγχώνει την Εθνική όσον αφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς θέλει μόνο νίκη με τη Νέα Ζηλανδία στην τελευταία αγωνιστική, ενώ σε περίπτωση πρόκρισης στην επόμενη φάση, θα την μεταφέρει αυτή την ήττα στο νέο όμιλο, κάνοντας πολύ δύσκολο το έργο της για την 8αδα έπειτα.

Η Ελλάδα ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο 19-15, ενώ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 10 πόντους διαφορά, 40-30. Η Εθνική μας έφτασε να προηγείται ακόμη και με 17 πόντους διαφορά (40-23) χάρη στο μεγάλο ποσοστό εύστοχων τριπόντων από Καλάθη και Πρίντεζη , κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 7/13 τρίποντα, αλλά παράλληλα παίζοντας καλή άμυνα, κάτι που δυστυχώς δεν είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου. Δεν κατάφερε να διαχειριστεί το +10 του ημιχρόνου, δέχθηκε αρκετά εύκολους πόντους κυρίως κάτω απ’ το καλάθι με δράστη τον Άντερσον Βαρεζάο, ενώ επιθετικά ήταν στατική χωρίς επιλογές και λύσεις. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν σκιά του κακού του εαυτού, κλείστηκε από τους ψηλούς της Βραζιλίας, ενώ φορτώθηκε και νωρίς με 3 φάουλ. Η Βραζιλία πέτυχε 26 πόντους έναντι 13 της Εθνικής μας κι έκλεισε την 3η περίοδο προηγούμενη 56-53. Στο τελευταίο δεκάλεπτο είδαμε ένα πραγματικό ντέρμπι, η Ελλάδα πέρασε μπροστά στο σκορ 59-60, όμως η ομάδα του Πέτροβιτς είχε απαντήσεις και τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε προηγήθηκε με +7 (71-64).

Η Εθνική μας δεν τα παράτησε, οι κορυφαίοι της ομάδας Καλάθης και Πρίντεζης με δικά τους καλάθια μείωσαν στο 73-71, οι Βραζιλιάνοι απομακρύνθηκαν εκ νέου με 76-71, όμως ο Άγιος Γεώργιος Πρίντεζης , 35 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε σημείωσε ένα τεράστιο τρίποντο ισοφαρίζοντας σε 76-76. Όμως η κακή αμυντική αντίδραση στην επόμενη φάση έδωσε εύκολο καλάθι στον Βαρεζάο για το 78-76. Ακολούθησε τάιμ άουτ με τον Θανάση Σκουρτόπουλο να έχει 14 σχεδόν δευτερόλεπτα να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση που όμως κατέληξε σε λάθος επαναφορά του Καλάθη στον Αντετοκούνμπο, με τον τελευταίο να υποπίπτει σε 5ο ατομικό φάουλ και να αποχωρεί. Ο Μπαρμπόσα στις βολές ευστόχησε σε μία απ’τις δύο για το 79-76.

Ο Λουσάντα 4 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε υπέπεσε σε ένα απίστευτο λάθος σε συνδυασμό με την πονηριά του Σλούκα να πετάξει τη μπάλα για τρεις πίσω απ’ τη γραμμή του τριπόντου, ενώ του γινόταν σκόπιμο φάουλ. Δυστυχώς αυτό δεν το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ευστοχώντας στις 2 απ’ τις 3 ελεύθερες βολές, με την Εθνική μας να γνωρίζει την ήττα με 79-78 απ’ την ψυχωμένη Βραζιλία.

Οι διακριθέντες – Βραζιλία: Βαρεζάο 22 πόντοι – 9 ριμπάουντ, Μαρκίνιος 15 πόντοι, Γκαρσία 13 πόντοι – 6 ασίστ, Μπαρμπόσα 13 πόντοι

Οι διακριθέντες – Ελλάδα: Πρίντεζης 20 πόντοι, Καλάθης 16 πόντοι – 7 ριμπάουντ – 4 ασίστ, Σλούκας 9 πόντοι – 11 ασίστ

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78

Ο επόμενος αγώνας της Εθνικής μας θα διεξαχθεί την Πέμπτη στις 15.00 με αντίπαλο τη Νέα Ζηλανδία, ενώ η Βραζιλία αντιμετωπίζει το Μαυροβούνιο στις 11.00.