Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
«Την πάτησε» όπως ο ΠΑΟΚ - AgrinioVOICE.gr

«Την πάτησε» όπως ο ΠΑΟΚ

bojovic

Δεν είναι η ήττα. Είναι η λογική με την οποία ταξίδεψε ο Παναιτωλικός στην Κομοτηνή. Η λογική είναι που ενοχλεί. Γιατί ο Τίτορμος έχασε την περασμένη Κυριακή (1 Σεπτεμβρίου) το ψυχολογικό πλεονέκτημα που είχε αποκτήσει μετά την μεγάλη του νίκη με τον ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Μάκη Χάβου ήταν εξαιρετικά απρόσεκτοι στην Κομοτηνή και πήγαν στην έδρα του Πανθρακικού με… υπεροπτική περηφάνια! Αυτό βέβαια δεν σημαίνει τίποτα, ειδικά αφού υπάρχουν 2 εβδομάδες μπροστά για ανασύνταξη…

Η νίκη επί του ΠΑΟΚ ήταν αν μη τι άλλο η μεγαλύτερη στην ιστορία του Αγρινιώτικου Συλλόγου. Εξάλλου ο Παναιτωλικός δεν είχε κερδίσει ποτέ κάποιον αντίπαλο με την βαρύτητα του ονόματος του ΠΑΟΚ. Ωστόσο αυτό επηρέασε αρνητικά και όχι θετικά τους ποδοσφαιριστές, οι οποίοι εμφάνισαν ένα… αγνώριστο σύνολο στην Κομοτηνή.

Το ότι η ενδεκάδα στον αγώνα με τον Πανθρακικό ήταν ίδια με την ενδεκάδα που «πάτησε» τον ΠΑΟΚ σε ένα ημίχρονο είναι ιδανική ευκαιρία για να συγκριθεί η νοοτροπία στα δύο παιχνίδια. Ο ΠΑΟΚ ήρθε στο Αγρίνιο με την πεποίθηση ότι «αφού πήραμε Χ στη Γερμανία, σιγά μην χάσουμε από τους νεοφώτιστους». Και τελικά έφυγε με το κεφάλι σκυμμένο, έχοντας δύο γκολάκια (θα μπορούσε να είναι 3 και 4) στην πλάτη… Κάπως έτσι και ο Παναιτωλικός το… γλέντησε στην Κομοτηνή. Θεώρησε ότι «αφού κερδίσαμε εύκολα τον ΠΑΟΚ, θα μας δυσκολέψει ο Πανθρακικός;».

Μόνο που ο Πανθρακικός στον… ταπεινό του ρόλο κατάφερε να προηγηθεί νωρίς – νωρίς με τον Τζάνη. Εκεί κάπου ο Παναιτωλικός ξύπνησε. Ο Χάβος έβαλε τις φωνές και οι παίκτες το πήραν απόφαση ότι τα πράγματα ήταν δύσκολα. Ξύπνησαν – προσωρινά – και άρχισαν να πιέζουν, αποδεικνύοντας σε πολύ λίγο χρόνο ότι η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι πολύ μεγάλη. Εξάλλου ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή στον αγώνα, ενώ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Η ισοφάριση του Θεοδωρίδη λίγα λεπτά αργότερα όμως δεν λειτούργησε ευεργετικά. Το γκολ του «Γιωρίκα» περισσότερο επανέφερε την αρχική λογική των παικτών του Χάβου ότι θα κέρδιζαν εύκολα το παιχνίδι, παρά έδωσε την κατάλληλη ώθηση για ολική ανατροπή.

Μετά την ισοφάριση, λοιπόν, ο Παναιτωλικός θυμήθηκε τη νοοτροπία του ΠΑΟΚ όταν ήρθε στο Αγρίνιο και την αντέγραψε (ξανά). Ο Πανθρακικός από την άλλη πιο αποφασισμένος για τον αγώνα κατάφερε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου να σκοράρει ξανά, γιατί πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Εν αντιθέσει δηλαδή με αυτό που έκαναν οι παίκτες του Παναιτωλικού, οι οποίοι πίστεψαν ότι θα πάνε με το 1-1 στα αποδυτήρια, για να κυνηγήσουν στο δεύτερο ημίχρονο το δεύτερο γκολ.

Όπως και να ‘χει, η ήττα δεν σημαίνει τίποτα. Ειδικά τώρα που υπάρχουν 2 εβδομάδες περιθώριο, ο Χάβος έχει τη δυνατότητα να αλλάξει ότι δεν του άρεσε στην Κομοτηνή. Και το καλό είναι ότι κι αυτός – όπως ο Στέφενς – κατάλαβε τι ακριβώς έγινε και παρουσιάστηκε έτσι ο Παναιτωλικός. Η μεγάλη διαφορά όμως του Χάβου με τον Στέφενς είναι ότι ο Χάβος ανέλαβε ο ίδιος την ευθύνη, ενώ ο Ολλανδός έριξε την ευθύνη στους παίκτες του. Λεπτές γραμμές.

Ο κόουτς του Παναιτωλικού γνωρίζει καλύτερα απ’ όλους τι έφταιξε και είναι ο αρμόδιος να λύσει τα προβλήματα. Πρέπει επίσης να προσέξει και την ψυχολογία της ομάδας. Παρότι απέδειξε πέρσι ότι χειρίζεται πολύ καλά την κακή ψυχολογία, η Σούπερ Λιγκ είναι πολύ διαφορετική κατηγορία… Κάτι που βέβαια γνωρίζει και ο ίδιος.

Τέλος, πρέπει να σημειωθεί ότι ο Παναιτωλικός στα δύο πρώτα εκτός έδρας παιχνίδια του δεν έχει αξιοποιήσει τον Μπόγιοβιτς. Ο Σέρβος επιθετικός δεν έχει τροφοδοτηθεί σωστά και αυτό είναι κάτι που πρέπει να απασχολήσει ιδιαίτερα τον Μάκη Χάβο, ενόψει της δύσκολης συνέχειας που έρχεται (μακριά από το Αγρίνιο). Είναι πραγματικά κρίμα ο Παναιτωλικός να διαθέτει έναν τόσο καλό «εκτελεστή» και να μην καταφέρνει να τον τροφοδοτήσει κατάλληλα. Ο 26χρονος επιθετικός χρειάζεται κι αυτός λίγη παραπάνω αυτοπεποίθηση, η οποία θα έρθει όταν τροφοδοτηθεί σωστά και τελικά αρχίσει να σκοράρει…