Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
Τι να την κάνει την εμφάνιση; - AgrinioVOICE.gr

Τι να την κάνει την εμφάνιση;

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 0-1

Ένας θετικός Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να κοντράρει την ομάδα των ρεκόρ του Βαλβέρδε και μοιραία έχασε ακόμη ένα παιχνίδι στην έδρα του. Ο Ολυμπιακός σαφώς ανώτερος, αν και δυσκολεύτηκε, πήρε αυτό που ήθελε ρίχνοντας ακόμη πιο βαθιά τον Παναιτωλικό, σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Εργοτέλη (2-2 με Ατρόμητο). Η υπερπροσπάθεια των παικτών του Τάκη Λεμονή δεν επιραβεύτηκε με κάποιο βαθμό και πλέον τα περιθώρια είναι ελάχιστα, αφού μένουν μόλις 3 αγωνιστικές για το τέλος του πρωταθλήματος.

Με σκοπό να τελειώσει το παιχνίδι (και το πρωτάθλημα) πριν καν αρχίσει μπήκε ο Ολυμπιακός στον αγωνιστικό χώρο, αφού ξεκίνησε δυνατά πιέζοντας τον Παναιτωλικό σε όλους τους χώρους. Αμπτούν, Μιραλάς, Μακούν και Τοροσίδης κατάφεραν αρκετές φορές να μεταβιβάσουν την μπάλα επιτυχημένα μέσα στην περιοχή του Τσενάμο, χωρίς ωστόσο να σκοράρει. Η επιβεβαίωση για την υπεροχή του Ολυμπιακού ήταν οι πολλές κλασσικές ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο εκ των οποίων η μία μπήκε γκολ, αλλά ακυρώθηκε (σωστά) ως οφσάιντ στον Τοροσίδη. Από εκεί και πέρα ο Παναιτωλικός ισορρόπησε το παιχνίδι μέχρι το 40’, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έφτασε πιο κοντά στο γκολ με τον Μιραλάς (34’) και τον Αμπτούν (44’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός βγήκε πιο αποφασισμένος. Αποφασισμένος να πιέσει, για να πάρει το τρίποντο. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε – με εξαίρεση την φάση του Χαριστέα (53’) – να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ανέλαβε την πρωτοβουλία του αγώνα, προηγήθηκε με μία οργανωμένη επίθεση για σεμινάριο, όταν ο Μακούν βρήκε τον Μιραλάς μόνο του και ο επιθετικός του Ολυμπιακού σκόραρε άνετα κόντρα στον Τσενάμο. Ο Ολυμπιακός έχοντας το μομέντουμ προσπάθησε να βάλει και δεύτερο γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε. Για ένα δεκάλεπτο στο παιχνίδι δεν υπήρξε τίποτα το ιδιαίτερο, ενώ μετά το 70 ο Παναιτωλικός ανέβασε την απόδοσή του και προσπάθησε να τα δώσει όλα για όλα.

Κλείνοντας τον Ολυμπιακό στην περιοχή του για περίπου ένα δεκάλεπτο προσπάθησε να ισοφαρίσει δημιουργώντας μάλιστα μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Ακαλέ (74’). Η αλλαγή του Βαλβέρδε με τον Φουστέρ στη θέση του Μακούν έδωσε ανάσες στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι ξαναπήραν μέτρα στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να σκοράρουν για δεύτερη φορά.

Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηράκλειο)

Κίτρινες: Άντι, Φερνάντες – Μέλμπεργκ, Αμπντούν, Καζίμ, Χολέβας.

Παναιτωλικός (Λεμονής): Τσενάμο, Σιόντης, Γκόλιας, Ντολεζάι, Αναστασιάδης Μητρόπουλος, Ρότσα, Καμαρά, Άντι (61’ Φερνάντες), Θεοδωρίδης (61’ Ακαλέ), Χαριστέας.

Ολυμπιακός (Βαλβέρδε): Μέγερι, Τοροσίδης (46’ Μοντεστό), Χολέβας, Μέλμπεργκ, Παπαδόπουλος, Ορμπάιθ, Μανιάτης, Μακούν (78’ Φουστέρ), Καζίμ, Αμπτούν (82’ Τζιμπούρ), Μιραλάς.

Οι φάσεις του αγώνα:

9’ Αμπτούν, Μιραλάς και Μανιάτης συνεργάζονται εξαιρετικά με τον τελευταίο να σουτάρει και να κερδίζει το κόρνερ.

10’ Κόρνερ του Αμπτούν, γυριστό σουτ του Τοροσίδη ελάχιστα άουτ.

20’ Σέντρα του Καζίμ, ο Αμπτούν όμως δεν πλασάρει σωστά.

21’ Ακυρώνεται (σωστά) γκολ του Μανιάτη, αφού ο Τοροσίδης επηρεάζει την φάση από θέση οφσάιντ.

25’ Σέντρα του Ρότσα από αριστερά, ο Αναστασιάδης σηκώνεται μόνος του, πιάνει την σκαστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει πάνω από τα δοκάρια.

34’ Ακυρώνεται (σωστά) ακόμη ένα γκολ του Μιραλάς αυτή τη φορά, αφού ο επιθετικός του Ολυμπιακού ήταν οφσάιντ.

39’ Σέντρα του Καμαρά, κεφαλιά του Θεοδωρίδη στα χέρια του Μέγερι.

44’ Σέντρα του Ορμπάιθ, ο Αμπτούν πλασάρει, αλλά ο Τσενάμο αποκρούει και με την βοήθεια του δοκαριού διώχνει σε κόρνερ ο Αναστασιάδης.

53’ Ο Καμαρά βγαίνει σε αντεπίθεση, δίνει στον Χαριστέα, αλλά το πλασέ του ήταν πολύ κακό και κατέληξε άουτ.

54’ ΓΚΟΛ Κάθετη πάσα του Μακούν στον Μιραλάς, ο οποίος βγαίνει μόνος του με τον Τσενάμο και πλασάρει για το 0-1.

57’ Ο Μιραλάς βρίσκεται μέσα στην περιοχή, δίνει στον Μακούν το σουτ του οποίου έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο Τσενάμο.

72’ Κόρνερ του Αμπντούν ο Μοντεστό πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Τσενάμο αποκρούει εύκολα.

74’ Ατομική προσπάθεια του Ακαλέ, ο οποίος περνάει δύο παίκτες του Ολυμπιακού, πλασάρει για την απέναντι γωνία, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

88′ Σουτ του Ρότσα με εξωτερικό φάλτσο, ο Μέγερι μπλοκάρει σταθερά.