Τέταρτη σερί νίκη για τον ΑΟ Αγρινίου

Δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδισε και τα Φάρσαλα ο ΑΟ Αγρινίου που ανεβαίνει

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, ο ΑΟ Αγρινίου βγήκε νικητής στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου το Σάββατο (17/2), επικρατώντας του Γ.Σ. Φαρσάλων με σκορ 67-65. Αυτή ήταν η 9η νίκη για τους Αγρινιώτες που έφτασαν τους 26 βαθμούς και σταδιακά ανεβαίνουν στην βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι πήραν μικρό προβάδισμα με το που πάτησαν στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως οι φιλοξενούμενοι πλησίαζαν στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 21-19. Στο ημίχρονο η διαφορά διατηρήθηκε στους 2 πόντους και στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΟΑ προηγήθηκε με 5.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Διαμαντάκου πήραν διαφορά 9 πόντων, όμως οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν με αποφασιστική αντεπίθεση και ισοφάρισαν λίγο πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση ο Μουρατίδης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο και ευστοχώντας στις δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 67-65.

Δεκάλεπτα: 21–19, 12–12, 20–17, 14–17.
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος – Κοτσίρης.
ΑΟ Αγρινίου (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 10, Μπερερής 4, Κυριλής Θ. 3, Μουρατίδης 14(1), Κυριλής Δ. 6(2), Ρέντζιος, Τάσσος 8, Γκρέκας 5, Μήτσου 6(1), Σταύρου 2, Κασαμπαλής 8, Τάγκας 1.
ΓΣ Φαρσάλων (Στέφανος Πέρκος): Νικολόπουλος 15(3), Σαββίδης, Χαιρετίδης 7(1), Αναγνωστόπουλος Χ. 6(2), Σιόλογκας 17, Συνετός, Αναγνωστόπουλος Γ. 16(2), Λούτας, Καραδήμας, Μακρής 4.