Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Τεράστιος Παναιτωλικός κέρδισε τον Παναθηναϊκό στο Αγρίνιο

Ένας εξαιρετικός Παναιτωλικός έβαλε δύσκολα στους “πράσινους” από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα. Οι παίκτες του Μάκη Χάβου με τα τρεξίματά τους δημιούργησαν τεράστια προβλήματα στο σύστημα του Παναθηναϊκού με τον… πυραυλοκίνητο Ρότσα να κάνει το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα του Τίτορμου. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο οι Αγρινιώτες με Μάζουρεκ και Κλέσιο. Τεράστια νίκη για τα “καναρίνια” που ξεφεύγουν από τις τελευταίες θέσεις και παίρνουν σημαντική ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια…

Ο Παναθηναϊκός άρχισε με μεγαλύτερη όρεξη το παιχνίδι και προσπάθησε να πλαγιοκοπήσει τον Παναιτωλικό με τον Βιγιαφάνιες. Στο 7′ ο Αργεντινός από δεξιά πέρασε τέσσερις παίκτες και πάσαρε στον Μολίνς, αλλά ο Μαρινάκης πρόλαβε να διώξει την τελευταία στιγμή. Ο Παναιτωλικός ισορρόπησε τον αγώνα και ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του ουσιαστική φάση. Στο 19′ ο Ρόσα από αριστερά πέρασε τον Χίλιεμαρκ και πάσαρε στον Μάζουρεκ, ο οποίος με φαλτσαριστό σουτ, σκόραρε.

Το γκολ αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό, αλλά αυτός προσπάθησε να ισοφαρίσει. Στο 22′ ο Μολίνς από πλάγια θέση στην περιοχή πλάσαρε άουτ, ενώ στο 36′ σου του Χίλιεμαρκ από το ημικύκλιο, κατέληξε άουτ. Η κορυφαία ευκαιρία χάθηκε στο 40′, όταν ο Βιγιαφάνιες έβγαλε τον Λουντ στον κενό χώρο, αλλά αυτός πάτησε τη μπάλα και γλίστρησε, αντί να μπει στην περιοχή και να σουτάρει…

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με καταιγιστικό ρυθμό… Η κοντινή κεφαλιά του Μολέντο στο 47′ πέρασε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Βλαχοδήμος απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Κλέσιο, κρατώντας το 1-0. Στο 52′ ο Ρότσα πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Τσάβες στην περιοχή και στη συνέχεια, το φαλτσαριστό σουτ του Μολίνς πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Αμέσως μετά, ήρθε η σειρά του Παναιτωλικού να χάσει ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα του.

Στο 57′ ο Κλέσιο βγήκε τετ α τετ εκμεταλλευόμενος την κακή έξοδο του Βλαχοδήμου, όμως το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 60′ ο Μαρινάκης μετά το “‘ένα-δύο” με τον Μάζουρεκ πλάσαρε πάνω στον Βλαχοδήμο. Τελικά, το 2-0 επιτεύχθηκε στο 65′. Ο Ρότσα πέρασε ανάμεσα από τρεις παίκτες από αριστερά, έκανε τη σέντρα, ο Βλαχοδήμος απέκρουσε κι έστειλε την μπάλα πάνω στον Κλέσιο, ο οποίος σούταρε στην επαναφορά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 78′, ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μολέντο αιφνιδιάστηκε και δεν πλάσαρε με δύναμη, ενώ στο 88′ ο Ρότσα έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Κλέσιο έκανε την προβολή, όμως ο Βλαχοδήμος απέκρουσε δύσκολα. Ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά στο 89′, όμως η κοντινή κεφαλιά του Μολέντο πέρασε άουτ για το τελικό 2-0.

Διαιτητής: Γεώργιος Κομίνης (Θεσπρωτίας)
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Χάβος): Κυριακίδης, Μόρας, Μιχάι, Μαρινάκης, Ρότσα, Μπεχεράνο, Πάουλο, Μάζουρεκ (74′ Μπράβο), Κλέσιο, Ρόσα (79′ Τσόκανης), Ντίας (84′ Μαρκόφσκι).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Μολέντο, Κουρμπέλης, Χουλτ, Σιλά, Χίλιεμαρκ, Βιγιαφάνιες, Λουντ (64′ Μουνιέ), Άλτμαν (46′ Τσάβες, 70′ λ.τ. Χατζηγιοβάνης), Μολίνς.
Γκολ: 19′ Μάζουρεκ, Κλέσιο 65′
Κάρτες: 45′ Γιόχανσον, 64′ Σιλά, 78′ Κυριακίδης, 81′ Μολίνς, 83′ Μπράβο, 85′ Βιγιαφάνιες.