Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Τεράστιος ΑΟΑ: Παλικαρίσια ανατροπή και νίκη με ΓΣ Λάρισας

Ήταν μέτριος για τρία δεκάλεπτα, αλλά ήταν εξαιρετικός εκεί που έπρεπε. Ο ΑΟ Αγρινίου έφτασε δύσκολα στην 9η σερί νίκη του στο Αγρίνιο και “λύγισε” τον Γυμναστικό Λάρισας, στο πλαίσιο της 17ης Αγωνιστικής της Β Εθνικής. Οι παίκτες του Μυριούνη κατέθεσαν ψυχή στο παρκέ για ακόμη ένα παιχνίδι και έφτασαν σε δύσκολη ανατροπή με πρωταγωνιστές τον Ναούμη, τον Μπερερή και τον Μήτσου.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι. Παίζοντας καλή άμυνα και έχοντας σωστές επιθετικές επιλογές εκμεταλλεύτηκαν το νωθρό ξεκίνημα του ΑΟΑ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 19-23. Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ και προηγήθηκαν με 29-38 λίγο πριν το ημίχρονο. Εκεί ανέλαβε να… βάλει τάξη ο Σωκράτης Ναούμης, ο οποίος με δύο εύστοχα τρίποντα μείωσε σε 37-38 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΓΣ Λάρισας συνέχισε να είναι καλύτερος, αλλά μετά το 25′ άρχισε να δείχνει σημάδια κόπωσης. Διατηρούσε ωστόσο τη διαφορά σε 4-6 πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, όταν οι γηπεδούχοι με ένα μικρό σερί έφτασαν στην ισοφάριση για το 52-52, που ήταν σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και με την στήριξη του κόσμου, ο ΑΟΑ κρατούσε το παιχνίδι στα μέτρα του και πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο με 62-59 με τρίποντο του Μήτσου. Με νέο σερί οι φιλοξενούμενοι αύξησαν πάλι τη διαφορά, αλλά με ατομικές ενέργειες των παικτών του Μυριούνη το σκορ φτάνει σε 65-65. Κάπου εκεί με εκπληκτικό καλάθι του Ναούμη, αλλά και με τις εύστοχες βολές των Γεωργούλα, Μπαρούχα και Παραπούρα, ο ΑΟ Αγρινίου πήρε ακόμη μία νίκη στην έδρα του, μέσα σε πανδαιμόνιο στο κλειστό του ΔΑΚ.

Καθοριστικός για την εξέλιξη του αγώνα ο εκπληκτικός για ακόμη μία φορά Σωκράτης Ναούμης (26π.), αλλά και οι Μπερερής (17π.) – Μήτσου (11π.). Από τους φιλοξενούμενους, ο Αγγελόπουλος προκάλεσε αρκετά προβλήματα στην άμυνα του ΑΟΑ μαζί με τον Μπόγδανο (15 και 14 πόντους αντίστοιχα).

Δεκάλεπτα: 19-23, 37-38, 52-52, 72-67.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Παραπούρας 1, Μπερερής 17, Μπαρούχας 2, Σκαρλάτος 2, Μήτσου 11(2), Κυριλής, Γεωργούλας 4, Αναστασάκης 11, Πουρνάρας, Κόκκιος, Ναούμης 26(6).
ΓΣ Λάρισας (Ζαφειρούδης): Γοργόλης 1, Λαμπρόπουλος 5, Παπαχρήστος 10(2), Τσιάβες, Μπόγδανος 14, Ντάλος 5, Αγγελόπουλος 15, Βαβάτσικος 3, Χανέλι, Λεπενιώτης 8, Σπανούλης 6, Δερμιτζάκης.