Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Σχεδόν… εκτός Κυπέλλου ο Παναιτωλικός (0-2 ο ΠΑΟΚ)

Απομένει το ματς στην Τούμπα

Ο Παναιτωλικός ηττήθηκε με 2-0 στο Αγρίνιο από τον ΠΑΟΚ το απόγευμα της Τετάρτης (11/1) και έκανε από δύσκολο έως… απίθανο το έργο του για το Κύπελλο Ελλάδος, στην φάση των “16”. Οι Αγρινιώτες το πάλεψαν αρκετά στον δύσκολο αγωνιστικό χώρο του ΓΦΣ Παναιτωλικός, αλλά τους έλειψε η ποιότητα για να κυνηγήσουν τη νίκη κόντρα σε έναν κακό ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν με δύο γκολ των Κίτσιου και Αθανασιάδη να φτάσουν στη νίκη και να πάνε με σαφέστατο προβάδισμα στη ρεβάνς της Τούμπας.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο πρώτο κιόλας λεπτό με τον Κουλούρη να βγαίνει μόνος με τον Κυριακίδη, αφού η πάσα του Μάκου προς τα πίσω “κόλλησε” στις λάσπες. Ο λόγος που δημιουργήθηκε η φάση ήταν και ο λόγος που… γλίτωσε ο Παναιτωλικός, αφού ο αγωνιστικός χώρος δυσκόλεψε τον Κουλούρη και έδωσε πλεονέκτημα στον Κυριακίδη, ώστε να τον σταματήσει.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, όμως ο Παναιτωλικός άρχισε να ισορροπεί μετά το 10ο λεπτό, ενώ ένα λεπτό πριν ο Μύγας έχασε ευκαιρία με πλασέ. Στο 15′ ο Μουνιός έκανε το σουτ χωρίς επιτυχία, ενώ στο 25’ ο Κουτρουμάνος πήρε την «μπουκιά μέσα από το στόμα» του Κουλούρη πριν αυτός πλασάρει τον Κυριακίδη. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Πάουλο έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. Μία φάση πολύ οριακή που ακόμη και το ριπλέι δεν την ξεκαθάρισε, για να παραμείνει το 0-0 στο πρώτο 45λεπτο.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με τον Αθανασιάδη αντί του Κουλούρη και τον Μυστακίδη στο 57’ να χαραμίζει τη δική του εντυπωσιακή ενέργεια μ’ ένα κάκιστο σουτ, ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα οι Αγρινιώτες ζήτησαν -λανθασμένα- πέναλτι σε πέσιμο του Πάουλο στη μεγάλη περιοχή.

Το δεύτερο μέρος ήταν πολύ κακό σε γενικές γραμμές, μέχρι που ο ΠΑΟΚ βρήκε τρόπο να φτάσει στο 0-1. Ο Λέοβατς έβγαλε επικίνδυνη μπαλιά από αριστερά, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Ροντρίγκες μπερδεύοντας και τον Κυριακίδη, ώστε να πεταχτεί ο Κίτσιου να σκοράρει με δυνατό πλασέ.

Τα πράγματα για τον θεσμό του Κυπέλλου έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τον Παναιτωλικό στο 83’ όταν ο Μύγας ανέτρεψε τον Μυστακίδη και ο Στέφανος Αθανασιάδης ήταν εύστοχος για το 0-2.

Διαιτητής: Γιάννης Νεοφυτιάδης (Κορίνθου).
Παναιτωλικός (Ματζουράκης): Κυριακίδης, Τσοκάνης, Χαντάκιας, Ροντρίγκες, Μύγας (87′ Μιχάι), Μάκος, Κουτρομάνος, Ρότσα (71′ Κλέσιο), Πάουλο (76′ Παπουτσογιαννόπουλος), Μουνιός, Μαρκόφσκι.
ΠΑΟΚ (Ίβιτς): Γλύκος, Κρέσπο, Βαρέλα, Μαλεζάς, Λέοβατς, Τσίμιροτ (89′ Κάνιας), Πέλκας (63′ Κάτσε), Σάκχοφ, Κίτσιου, Μυστακίδης, Κουλούρης (46′ Αθανασιάδης).
Γκολ: 77′ Κίτσιου, 84′ Αθανασιάδης.
Κίτρινες κάρτες: 38′ Λέοβατς, 42′ Μαλεζάς, 62′ Γλύκος, 86′ Μυστακίδης.