Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Σημαντικός βαθμός στην Τρίπολη για τον Παναιτωλικό (0-0)

Ο Αστέρας Τρίπολης δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά ο Παναιτωλικός κράτησε το “μηδέν” και πήρε κρίσιμο βαθμό στην αυλαία του πρώτου γύρου

Σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία πήρε το απόγευμα της Κυριακής (17/12) ο Παναιτωλικός στην Τρίπολη (0-0). Τα “καναρίνια” με έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας από τον τοπικό Αστέρα και έκλεισαν με χαμόγελα τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Super League.

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε πιο δυνατά στο ματς και είχε την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να πιέσει τον Παναιτωλικό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δώσει μέτρα, αλλά η πολυπρόσωπη άμυνά τους δυσκόλευε τους γηπεδούχους. Έτσι, οι γηπεδούχοι απείλησαν στο πρώτο ημίχρονο κυρίως από στημένες φάσεις ή από ατομικές ενέργειες των Ινσάλντο και Καλτσά.

Η πρώτη τελική στο ματς ανήκε στον Παναιτωλικό με τον Μάρκος Πάουλο να σουτάρει έξω από τη μεγάλη περιοχή χωρίς όμως να βρει στόχο. Στο 9′ ο Γιαννούλης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μανιάς πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι όμως η μπάλα πήγε πάνω στον Κυριακίδη που μπλόκαρε εύκολα.

Οι υπόλοιπες δύο αξιόλογες φάσεις του πρώτου ημιχρόνου προήλθαν από στατικές φάσεις του Αστέρα. Στο 15′ μετά από καλή εκτέλεση κόρνερ του Τόνσο ο Πασαλίδης πήρε την κεφαλιά αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα προς την εστία του Κυριακίδη. Επτά λεπτά αργότερα ήρθε και η μοναδική κλασική φάση του πρώτου μέρους. Ο Τόνσο εκτέλεσε και πάλι το κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και στρώθηκε στον Καλτσά ο οποίος σούταρε. Μέσα από την μικρή περιοχή ο Ιγκλέσιας έκανε την προβολή με την μπάλα να πηγαίνει πάνω στον Μπεχαράνο που “έσωσε” τους φιλοξενούμενους πάνω στη γραμμή!

Στη συνέχεια δεν είχαμε τίποτα το αξιόλογο από καμία από τις δύο ομάδες με τον Παναιτωλικό να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο και τον Αστέρα να θέλει, όμως να μην μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Κυριακίδη.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Χάβος έριξε στο ματς τον Κλέσιο για να πάει στα δεξιά και να μην αφήνει τον Γιαννούλη να προωθείται και παράλληλα ο Μοράρ πέρασε στην κορυφή αντί του Μαρκόβσκι. Παρά αυτή την αλλαγή ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να επιτεθεί και ο Αστέρας είχε την κατοχή της μπάλας και στο 57′ έχασε μία τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί.

Στην αντεπίθεση ο Μανιάς γύρισε στον Τόνσο ο οποίος ανενόχλητος βγήκε απέναντι από τον Κυριακίδη, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού έδιωξε με τα πόδια! Στο 66′ έγινε μία φάση όπου σωστά οι άνθρωποι του Αστέρα ζήτησαν πέναλτι, αλλά ο Μπλάνας και κυρίως ο δεύτερος βοηθός Κωνστάντιος δεν υπέδειξαν την παράβαση. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Τόνσο προς τον Ιγκλέσιας ο Μύγας τράβηξε παρατεταμένα τον μέσο του Αστέρα και τον έριξε στο έδαφος με τον διαιτητή της αναμέτρησης να μην δίνει πέναλτι.

Από αυτή τη φάση και μετά εκείνο που κυριάρχησε ήταν τα νεύρα. Από αυτά προήλθε και η αποβολή του Μπεχαράνο ο οποίος μέσα σε 17 λεπτά είδε σωστά δύο κίτρινες και αποβλήθηκε από το ματς. Ο Αστέρας έπαιξε για περίπου δέκα λεπτά με παίκτη παραπάνω, όμως δημιούργησε μία καλή φάση για γκολ. Στο 86′ μετά από γέμισμα του Ιγκόρ ο Μανιάς γύρισε την μπάλα προς τον Δουβίκα ο οποίος καθυστέρησε να πλασάρει και ο Τσοκάνης με εξαιρετικό τάκλιν έσωσε τον Παναιτωλικό.

Στα εναπομείναντα λεπτά όποτε χρειάστηκε κυρίως ο Κυριακίδης και λιγότερο ο Αθανασιάδης ήταν εκεί και έτσι έμεινε το 0-0.

Διαιτητής: Γεώργιος Μπλάνας
Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Σίλβα, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο (86′ Τσιλιανίδης), Καλτσάς (76′ Δουβίκας), Τόνσο, Ινσάλντο (69′ Μαντίντα), Μανιάς.
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Ροντρίγκες, Μιχάι, Ρότσα (64′ Τσοκάνης), Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Μοράρ, Μάζουρεκ, Ρόσα, Μαρκόβσκι (46′ Κλέσιο).
Κάρτες: Ιγκλέσιας / Μαρκόβσκι, Μύγας, Ρότσα, Μπεχαράνο, Τσοκάνης.
Κόκκινη: Μπεχαράνο.