Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Σαρωτική η ΑΛΦΑ, νίκησε με 45 πόντους τον Αχιλλέα Νεοχωρίου!

Νίκη με πολύ μεγάλη διαφορά πέτυχε η ΑΛΦΑ 93 το περασμένο Σάββατο (16/1) στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, στο πλαίσιο της 10ης Αγωνιστικής της Α ΕΣΚΑΒΔΕ. Οι Αγρινιώτες παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ ο Ντίνος Καραπιπέρης έδωσε πολύ χρόνο συμμετοχής και στους νεαρούς παίκτες της ομάδας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά από το πρώτο δεκάλεπτο στον αγώνα. Με εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση έφτασαν στο +10 από την πρώτη κιόλας περίοδο (19-9). Μέχρι το ημίχρονο, δε, κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά στους 20 πόντους, κρίνοντας σε μεγάλο βαθμό την έκβαση του αγώνα (41-21).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Καραπιπέρη συνέχισαν την πολύ καλή παρουσία τους και παίζοντας άνετο μπάσκετ αύξησαν τη διαφορά στους 26 πόντους (64-38). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί. Παίζοντας για μεγάλο χρονικό διάστημα με πέντε πιτσιρικάδες πρόσφεραν… απλόχερα θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ και με επιμέρους σκορ 25-6 (!) ανέβασαν τη διαφορά στους 45 πόντους για το τελικό 89-44.

Αξίζει να σημειωθεί ότι Κορώζης, Θεοδωρακάκος, Θεοφάνης, Τσέπας και Βατίστας πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής και για μεγάλο διάστημα στην τέταρτη περίοδο σχημάτισαν μία νεανική, αλλά ταυτόχρονα θεαματική πεντάδα στο παρκέ. Για τους γηπεδούχους δεν υστέρησε κάποιος παίκτης, ενώ πρώτοι σκόρερ ήταν ο Θεοφάνης (15π.) και ο Παρθένης (14π.). Για τους φιλοξενούμενους ο Αρχιμανδρίτης έφτασε τους 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-9, 22-12, 23-17, 25-06
ΑΛΦΑ 93: Κυριαζής 13(2), Διαμάντης 1, Θεοδωρακάκος 4, Σταυρόπουλος 7(1), Κουβέλης 11(1), Σωτηρόπουλος 8(2), Κορώζης, Τσέπας 2, Βατίστας 12, Θεοφάνης 15(3), Παρθένης 14, Κουδούνας 2.
Αχιλλέας Νεοχωρίου: Χαλκιάς 2, Μεγαπάνος 5(1), Παπαχρήστος, Θεοδώρου 8(2), Ρόκομος, Αρχιμανδρίτης 19, Ρούσσος, Κομπογιάννης 10(1), Παπανάτσιος.

• Επόμενο ματς για την ΑΛΦΑ με την ΓΕ Αγρινίου στο τοπικό ντέρμπι της πόλης, στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, το Σάββατο 23 Ιανουαρίου (18:00).