Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ψάχνει τον καλό του εαυτό… Ήττα από τον Παναθηναϊκό

Ήττα με 0-1 για τον Παναιτωλικό, που… ψάχνεται μετά την αλλαγή του χρόνου

Μακριά από τον καλό του εαυτό γι’ ακόμη ένα παιχνίδι έμεινε ο Παναιτωλικός, που ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό (0-1) στο Αγρίνιο, το βράδυ της Τετάρτης (30/1) και δεν κατάφερε να φτάσει στην πρώτη του νίκη μέσα στο 2019. Τα “καναρίνια” ήταν καλύτερα μέχρι που δέχτηκαν το γκολ από τον Μπουζούκη (32′). Από εκεί κι ύστερα δεν κατάφεραν σχεδόν τίποτα στον αγωνιστικό χώρο. Η εικόνα δεν άλλαξε ακόμη και μετά την αποβολή του Κάτσε, παρότι ο αγώνας είχε ακόμη 35 λεπτά μέχρι τη λήξη του…

Ο Παναιτωλικός μπήκε ορεξάτος στον αγώνα και πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έναντι του Παναθηναϊκού που ψαχνόταν με το νέο σύστημα και τις αλλαγές σε πρόσωπα που εφάρμοσε ο Δώνης.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να σκοράρουν με τον Μπαΐροβιτς, αλλά η φάση -λανθασμένα- σταμάτησε ως οφσάιντ του Μαρινάκη λίγο πριν, παρότι ο δεξιός οπισθοφύλακας βρισκόταν αρκετά μέτρα πίσω από τον τελευταίο αμυντικό του Παναθηναϊκού… Ο Παναιτωλικός απείλησε και με την κεφαλιά του Μαλή στο 28ο λεπτό, αλλά τα αντανακλαστικά του Διούδη βοήθησαν και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Λίγο μετά ήρθε το γκολ των “πράσινων”. Ένας εξαιρετικός συνδυασμός με πρωταγωνιστές Χατζηγιοβάνη, Μακέντα και τελικό αποδέκτη τον Μπουζούκη στο 32᾽, ήταν η στιγμή που ήταν αρκετή για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του Δώνη.

Ο Παναιτωλικός δεν αντέδρασε στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και το σκορ στο 45ο λεπτό παρέμεινε στο 0-1.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός έδωσε χώρο στον Παναιτωλικό, ο οποίος όμως δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Διούδη. H αποβολή του Κάτσε έκανε ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό, αλλά και πάλι ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να πατήσει περιοχή και ν’ απειλήσει.

Ούτε λίγο, ούτε πολύ, οι Αγρινιώτες δεν απείλησαν καθόλου την εστία του Διούδη και το τελικό 0-1 ήρθε μοιραία για τον Τίτορμο, που ακόμη ψάχνει τα πατήματά του στο 2019.

Παναιτωλικός (Κυριακίδης): Κυριακίδης, Μαρινάκης (71’ Λιάβας), Μαλής, Άργκους, Αμαράλ, Ντίας, Λουσέρο, Μανά (64’ Γκούγκα), Μάζουρεκ, Γουίλιαν, Μπαϊροβιτς (82’ Τσιγγάρας).
Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Κάτσε, Ινσούα, Μπουζούκης (89’ Παντελάκης), Χατζηγιοβάνης (75’ Καμπετσής), Μακέντα (65’ Δώνης).
Γκολ: 32΄Μπουζούκης.
Κίτρινες: 19′ Μάσουρεκ, 45′ Ντίας, 67′ Αμαράλ, 76′ Ουίλιαν/4′ Κολοβέτσιος, 23′ Κουρμπέλης, 44′ Κάτσε, 53′ Μακέντα, 82′ Γιόχανσον, 94′ Διούδης.
Κόκκινες: 59′ Κάτσε.