Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Πρώτη νίκη φέτος για τον ΑΟ Αγρινίου

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής πέτυχε ο ΑΟ Αγρινίου που επικράτησε την Κυριακή (29/10) στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου του Σ.Α. Στρατωνίου με 64-51. Οι παίκτες της ομάδας έδειξαν αγχωμένοι μετά το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, όμως έβγαλαν πάθος κι έφτασαν τελικά στην επικράτηση.

Από το ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα του Μυριούνη μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 10-2, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 10-10 με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 18-15 υπέρ του ΑΟΑ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 10-2 οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με 28-17 κι έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 8 πόντων. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΑ διατηρούσε σταθερά διαφορά κοντά στους 10 πόντους και έφτασε στη νίκη με 64-51.

Δεκάλεπτα: 18-15, 37-29, 49-42, 64-51.
Διαιτητές: Δημόπουλος – Κοτσίρης.
Α.Ο. Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 8, Μπερερής 12(1), Κυριλής Θ., Μουρατίδης 11(2), Κυριλής Δ., Ρέντζιος, Γκρέκας 4, Μήτσου 6, Σταύρου 17(3), Κασαμπαλής 6, Τάγκας.
Σ.Α. Στρατωνίου (Γιάννης Χατζούλης): Σπείρας 3(1), Μητσάκης 8(1), Σερέτης, Καραμανώλης, Δελίδης 5(1), Πονόπουλος, Σαμαράς, Φλιάτης Ι. 5, Λευκαδίτης 11(1), Φλιάτης Γ. 4, Πολιτόπουλος 2, Δασκαλόπουλος 13.